Bp Solarczyk: maturzyści potrzebują obecności bliskich, nauczycieli i duszpasterzy

Bp Solarczyk: maturzyści potrzebują obecności bliskich, nauczycieli i duszpasterzy
Fot. Diecezja Warszawsko-Praska / YouTube
PAP / pk

Maturzyści potrzebują obecności bliskich, nauczycieli i duszpasterzy, którzy będą wierzyć w ich możliwości, dając im wolność wyborów - powiedział PAP przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk.

W najbliższy poniedziałek rozpoczną się egzaminy maturalne. Sesja potrwa do 29 czerwca. Terminy zostały przesunięte w związku z epidemią koronawirusa. Egzamin z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych odbędzie się tylko w formie pisemnej. Ustne zdawać będą tylko ci abiturienci, którzy aplikują na uczelnię zagraniczną i wymagany jest tam wynik z egzaminu.

Bp Solarczyk powiedział PAP, że dla młodzieży to wyjątkowy moment, w którym w bardziej konkretny sposób stara się podjąć decyzję odnośnie swojej przyszłości.

"Matura jest dla nich otwarciem możliwości dalszej edukacji, studiów, które są bardziej skonkretyzowane, jeśli chodzi o wizję życia. Ważne zatem, aby stając przed niekiedy trudnymi wyzwaniami i wyborami, nie czuli się w tym osamotnieni; aby mogli liczyć na swoich bliskich, na nauczycieli, na duszpasterzy. Nie chodzi o to, aby szczególnie w tym czasie ich pouczać, nakłaniać, ale być i wspierać wierząc w ich możliwości, w ich potencjał, w dary otrzymane od Boga, pozwalając im iść ich własną drogą, nawe, jeśli jest inna, niż byśmy sobie to życzyli" – powiedział przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży i Delegat KEP ds. Powołań.

Przyznał, że czas epidemii był trudny dla młodzieży, zwłaszcza maturzystów. Okoliczności zewnętrzne sprawiły, że musieli stanąć wobec próby swojej dojrzałości. "Ufam, że ona przyniesie dobry owoc w ich dalszym życiu" – powiedział bp Solarczyk.

Zwrócił uwagę, że mimo kwarantanny, izolacji i intensywnej nauki zdalnej, wielu młodych starało się podtrzymywać relacje dzięki różnego rodzaju nośnikom i komunikatorom komputerowym internetowym. "Wielu angażowało się w różnego rodzaju inicjatywy społeczne i duchowe online. Były to zarówno osoby, wpisane w konkretne struktury ruchów i stowarzyszeń, jak i niezwiązane z jakąś wspólnotą" – powiedział bp Solarczyk.

Zapowiedział, że w dniach 8-9 czerwca będzie modlił się za maturzystów w czasie porannej mszy św. o godz. 6.30 w katedrze warszawsko-praskiej.

"Będą prosił, żeby trudności nie odebrały im nadziei i radości; aby czas egzaminów i rekrutacji na uczelnie wyższe był dla nich owocny, pozwalając im rozwinąć talenty" – powiedział.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Solarczyk: maturzyści potrzebują obecności bliskich, nauczycieli i duszpasterzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.