Bp Solarczyk o powołaniach do kapłaństwa: wołajmy, aby byli, trwali, byli święci i oddani

Bp Solarczyk o powołaniach do kapłaństwa: wołajmy, aby byli, trwali, byli święci i oddani
Bp Marek Solarczyk (fot. ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl)

- Prosimy o świętość dla wszystkich, którzy posługują sakramentem kapłaństwa - modlił się 25 kwietnia w radomskiej katedrze bp Marek Solarczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań z okazji rozpoczynającego się Tygodnia Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego.

W diecezji radomskiej zakończyła się dzisiaj trwająca 32 dni modlitewna sztafeta w intencji powołań. Akcja duszpasterska, która powstała w inicjatywa bp. Solarczyka, odbyła się w parafiach i zgromadzeniach zakonnych, gdzie modlono się w intencji powołań.

Bp Solarczyk witając zgromadzonych w katedrze powiedział, że Niedziela Dobrego Pasterza inauguruje Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego.

- W naszej diecezji dopełnia się również 32-dniowe dzieło modlitwy o powołania. Każdego dnia, różne wspólnoty parafialne i zakonne podejmowały to wołanie do Boga, o nowe powołania do kapłaństwa i do życia konsekrowanego. Modlę się razem z wami o nowe powołania w naszej diecezji, dziękując tym wszystkim, którzy przez te dni trwali we wspólnocie modlitwy w parafiach, zakonach i nadal będą trwali w tej intencji - powiedział biskup.

W homilii bp Marek Solarczyk powiedział, że Niedziela Dobrego Pasterza jest wyjątkowym dniem w jego życiu.

- Kieruję swoje myśli wobec moich rodziców. Mam ze sobą fragment obrączki ślubnej, nieżyjącej już od prawie 20 lat mojej mamy. I kiedy sobie uświadamiam, że w dniu kiedy było nadawane mi imię, kiedy było przywoływane wstawiennictwo i orędownictwo mojego patrona św. Marka, ta obrączka była znakiem miłości rodziców, ich wierności i troski o to co Boże – mówił bp Solarczyk.

W dalszej części homilii bp Solarczyk wiele miejsca poświęcił orędziu papieża Franciszek z okazji Światowego Dnia Modlitw o Powołania.

- Papież odwołując się do świętego Józefa, zawarł w trzech słowach, znakach powołanie św. Józefa. To marzenie, które jest zawsze miłością i sprowadza się do miłości i które czerpie swoją siłę i swoją moc od Bożej miłości. Służba, która zawsze sprawia, że kiedy człowiek uświadamia sobie, że Bóg mu zawierzył dar dla nich, to wówczas biblijne określenie - które jest jednym z darów Ducha Świętego, czyli bojaźń Boża - jest wyjątkowym drżeniem serca, wielkim wołaniem i pragnieniem, aby moje życie było znakiem wierności – mówił bp Solarczyk.

- Dzisiaj wołajmy do Boga, aby ci, którzy będą chronili to, co jest wieczne, aby ci, którzy poprzez sakrament kapłaństwa, będą otwierali nasze dusze na to wszystko, co Boże, aby byli, trwali, byli święci i oddani. Prosimy o świętość dla wszystkich, którzy posługują sakramentem kapłaństwa w naszej diecezji. Prosimy też o nowe i święte powołania - mówił biskup radomski.

Na koniec nawiązał do decyzji papieża Franciszka, który dokonał tzw. kanonizacji równoważnej bł. Małgorzaty z Città di Castello, niepełnosprawnej tercjarki dominikańskiej.

- Wyjątkowa święta i wyjątkowy patron oraz świadek wierności, obecności i świętości Boga. Jej imię oznacza perłę i rzeczywiście jej życie było perłą świętości. Jest mi bliska, bo rodziłem się w dniu jej święta - powiedział bp Solarczyk.

Ks. Piotr Walkiewicz, dyrektor wydziału duszpasterskiego radomskiej kurii, poinformował, że w diecezji radomskiej jest ok.730 księży, ok. 400 osób konsekrowanych, w tym 290 sióstr i około 95 ojców i braci zakonnych.

- Mamy trzy dziewice konsekrowane i jedną kandydatkę. Mamy też 10 wdów konsekrowanych i trzy kandydatki do wdowieństwa konsekrowanego. Mamy też kilkunastu członków instytutów świeckich - powiedział ks. Piotr Walkiewicz.

25 kwietnia obchodzimy Niedzielę Dobrego Pasterza. Tego dnia przypada 58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W Polsce rozpoczyna on Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który będzie przebiegał do 1 maja pod hasłem „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Światowy Dzień Modlitw o Powołania to inicjatywa papieża Pawła VI. Pierwszy raz był obchodzony 12 kwietnia 1964 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Marek Solarczyk

Publikacji biskupa Solarczyka to zbiór jego tweetów – taką bowiem formę ewangelizacji podjął (w maju 2013), w rocznicę święceń prezbiteriatu, pragnąc włączyć to współczesne narzędzie komunikacji społecznej do głoszenia Dobrej Nowiny. Poza komentarzami do Bożego...

Skomentuj artykuł

Bp Solarczyk o powołaniach do kapłaństwa: wołajmy, aby byli, trwali, byli święci i oddani
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.