Franciszek: "Pokaż, że masz spodnie i powiedz w twarz to, co masz do powiedzenia"

Franciszek: "Pokaż, że masz spodnie i powiedz w twarz to, co masz do powiedzenia"
Papież Franciszek wyświęcił nowych księży (fot. Fabio Frustaci / EPA / PAP)
PAP

- Proszę was, oddalcie się od próżności, pychy i od pieniędzy. Diabeł wchodzi przez kieszenie - mówił papież Franciszek do dziewięciu nowych księży diecezji rzymskiej, których wyświęcił w niedzielę w Watykanie.

Bądźcie "kapłanami ludu Bożego", a nie "państwa" - zaapelował Franciszek. Były to pierwsze święcenia kapłańskie pod przewodnictwem papieża w czasach pandemii.

W homilii w bazylice Świętego Piotra Franciszek zwrócił się do nowych księży: "Proszę was, oddalcie się od próżności, pychy i od pieniędzy. Diabeł wchodzi przez kieszenie".

Przypominał, że kapłani muszą być ubodzy, "tak, jak ubogi jest święty lud Boży". "Nie bądźcie karierowiczami - wzywał. - Kiedy robisz karierę kościelną, stajesz się urzędnikiem".

Papież przestrzegał również, że "gdy kapłan zaczyna być przedsiębiorcą, traci bliskość z Ludem Bożym i ubóstwo, które upodabnia do Chrystusa". Tacy kapłani to "księża-przedsiębiorcy, a nie słudzy" - zauważył.

Franciszek apelował również o to, by "nie obgadywać" innych i nie plotkować. "Pokaż, że masz spodnie i powiedz w twarz komuś to, co masz do powiedzenia" - radził.

Wśród nowo wyświęconych księży w 58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania jest sześciu Włochów, w tym 28-letni rzymianin Samuel Piermarini, Rumun, Kolumbijczyk i Brazylijczyk. Piermarini był wielką nadzieją piłki nożnej i otrzymał propozycję gry w klubie AS Roma. Odmówił jednak podpisania kontraktu i zamiast koszulki znanego klubu wybrał sutannę.

Po raz pierwszy od początku pandemii przed ponad rokiem papieska msza, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, została odprawiona przy głównym ołtarzu bazyliki Świętego Piotra, a nie jak dotąd przy ołtarzu katedry.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Franciszek: "Pokaż, że masz spodnie i powiedz w twarz to, co masz do powiedzenia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.