Bp Stefanek o próbie zagłuszenia Radia Maryja

Bp Stefanek o próbie zagłuszenia Radia Maryja
Jasna Góra (fot. Sacud / wikipedia.pl)
KAI / wm

Próba zagłuszenia radia to jest wielki krzyk drapieżnych ptaków, które chcą wyrwać zdrowe ziarno prawdy z serc ludzkich - powiedział biskup łomżyński Stanisław Stefanek podczas Mszy św. w sobotę 9 lipca a jasnogórskim Szczycie. Zgromadzili się tam słuchacze Radia Maryja, biorący udział w corocznej pielgrzymce na Jasną Górę. Jutrzejszej Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczyć będzie i homilię wygłosi metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

Podczas tegorocznej pielgrzymki słuchacze toruńskiej rozgłośni, tworzący Rodzinę Radia Maryja, dziękują za beatyfikację Jana Pawła II. Na jasnogórskim placu przygotowano już stoiska z książkami i materiałami oraz ustawiono telebimy, aby ułatwić pielgrzymom uczestnictwo w uroczystościach - poinformował na stronach Jasnej Góry jej rzecznik o. Stanisław Tomoń.

W sobotę wieczornej Mszy św. na jasnogórskim Szczycie przewodniczył bp Stanisław Stefanek, z którym koncelebrowali biskupi: świdnicki - Ignacy Dec i zamojsko-lubaczowski - Wacław Depo.

W homilii główny celebrans na wstępie nazwał Jana Pawła II "wielkim siewcą", który "został wyznaczony, aby Słowo Boże siać współczesnemu światu", na wszystkich kontynentach, w sposób "niezłomny, niezwykle ofiarny, do ostatniego tchnienia". "Jego błogosławieństwo w sposób szczególny towarzyszy naszemu pielgrzymiemu zgromadzeniu" - mówił bp Stefanek. Przypomniał o papieskim nauczaniu na temat rodziny i małżeństwa, podkreślając, że Jan Paweł II teologicznie "oświetlił cały przebieg życia małżeńskiego", o czym świadczą jego encykliki i List do Rodzin.

Powołując się na międzynarodowe badania na temat rodziny, kaznodzieja stwierdził, że "rodziny w całej swej różnorodności są podstawowym fundamentem ludzkich kultur". Są także "zasadą rozwoju silnych społeczeństw", ponadto "mają obszerny potencjał wzrostu" i tworzą "kapitał społeczny, na którym buduje się każdy poziom naszego życia".

DEON.PL POLECA

Mówca podkreślił też, że wierność małżeństwa wpływa na stabilny rozwój społeczeństw. "Jakże wykpiwają ludzi, którzy idą w 50. roku małżeństwa, aby Bogu podziękować! Jak prezentują w różnych mediach sezonowe albo całkiem nie zarejestrowane związki! Jak atakują tę naszą prostą siejbę zdrowego ziarna, a przecież to jest fundament wartości społecznych!" - powiedział hierarcha. "Panowie, gdybyście zniszczyli rodzinę, nie będziecie mieli nawet gdzie postawić waszych władczych - poselskich, senatorskich, ministerialnych - krzeseł! Wam jest potrzebne zdrowe społeczeństwo. Dziękujcie, że są ludzie, którzy dbają o rodzinę" - dodał biskup łomżyński.

Ostry ton swojej homilii uzasadniał tym, że "przy siejbie są drapieżne ptaki". "Czy podstawowe zasady moralności nie zostały wyrwane z naszej gleby przez złego, który ukrywa się pod różnymi postaciami? Czy nie zostały wydziobane przez rozkrzyczane, drapieżne ptactwo wielorakiej propagandy: publikacji, widowisk, programów, które igrają z naszą ludzką słabością?" - zastanawiał się kaznodzieja. "Próba zagłuszenia radia to jest wielki krzyk drapieżnych ptaków, które chcą wyrwać zdrowe ziarno prawdy z serc ludzkich" - stwierdził mówca.

Jednocześnie zauważył, że "środowisko, które tworzy Rodzinę Radia Maryja: radio, telewizja, dziennik, wydawnictwa, szkoła - dzieło ojców redemptorystów - to jest jeden z ważnych członów budowania zdrowego społeczeństwa". "Można by powiedzieć: instytucja użyteczności publicznej o szczególnym znaczeniu" - dodał. Zwrócił uwagę, że dzięki organizowaniu licznych katechez, spotkań i wykładów toruńskie media mają "potężny wkład w zdrową polską rodzinę, to znaczy w zdrowe polskie społeczeństwo" i są "kapitałem społecznym".

Biskup nawiązał też w homilii do obywatelskiego projektu ustawy zakazującej aborcji. Tę inicjatywę określił jako ruch "coraz większy i coraz bardziej spontaniczny". Skrytykował natomiast tych, którzy mają tytuły profesorskie, a nie potrafią określić, kiedy zaczyna się życie lub nie wiedzą, jak w sprawie projektu będą głosować. "Nie wnoście największej świętości życia ludzkiego na targowisko wyborczych sondaży" - zaapelował bp Stefanek.

"Znalazła się grupa odważnych posłów, którzy powiedzieli: tak. Niech będzie ich jak najwięcej, konsekwentnie, bo bronimy świętości, narodu, poziomu cywilizacyjnego przyszłego świata" - dodał hierarcha.

Na koniec wezwał matki, by były odważne. "Na wasze dzieci czeka kolejka serc, nawet jeśli w waszych sercach z rozmaitych powodów wystygło ognisko miłości. Nie zabijajcie!" - powiedział kaznodzieja.

Około godz. 20.20 słuchacze toruńskiej rozgłośni zgromadzą się na Różańcu, a o godz. 21.00 odmówią Apel Jasnogórski. Przez całą noc trwać będzie czuwanie modlitewne.

W niedzielę 10 lipca modlitwę rozpoczną o godz. 8.00 Godzinki, po których odbędzie się koncert w wykonaniu Zespołu Muzyki Sakralnej "Lumen" pod dyrekcją Zbigniewa Makłowicza. Przed główną Eucharystią wystąpi także Orkiestra Koncertowa "Victoria" z parafii Matki Bożej Zwycięskiej w warszawskim Rembertowie pod dyrekcją Juliana Kwiatkowskiego.

Jutrzejszej Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczyć będzie i homilię wygłosi metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, który był sekretarzem osobistym bł. Jana Pawła II, a następnie Benedykta XVI. Po Mszy nastąpi dalszy ciąg koncertu religijno-patriotycznego i okolicznościowe przemówienia. Jak podała "Rzeczpospolita" ma wystąpić m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Zgromadzenie słuchaczy Radia Maryja na Jasnej Górze zakończy o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Transmisje z pielgrzymki przeprowadzają Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Stefanek o próbie zagłuszenia Radia Maryja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.