Bp Stułkowski: Chrystus wzywa nas do służebnego stylu życia

Bp Stułkowski: Chrystus wzywa nas do służebnego stylu życia
(fot. episkopat.pl)
KAI / kk

„Każda wspólnota w parafii, a potem cała parafia musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jak jest u niej z martyrią, diakonią i liturgią. Bo może być tak, że przychodzimy na spotkanie modlitewne, słuchamy słowa Bożego, rozważamy je, modlimy się, podajemy sobie ręce, a w bloku obok ktoś jest głodny, a to nas nie interesuje” – mówił bp Stułkowski.

O roli kapłana i świeckich w budowaniu wspólnoty parafialnej oraz o odpowiedzialności świeckich za Kościół dyskutowali uczestnicy VI Forum Ewangelizacyjnego, które odbyło się 16 listopada w Poznaniu. Mszy św. w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej przewodniczył bp Damian Bryl.

DEON.PL POLECA

„Chrystus chce przez nas głosić innym miłość Ojca, chce. Tak się buduje Kościół, wspólnotę. Chrystus wzywa nas do służebnego stylu życia” – mówił w homilii bp Szymon Stułkowski.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przypomniał, że „podczas chrztu św. Bóg zanurzył nas w śmierci swojego Syna, byśmy umarli dla grzechu i narodzili się do życia w łasce”.

„Uczestniczymy w kapłańskiej, prorockiej i królewskiej misji Chrystusa. Jesteśmy wezwani, by budować królestwo Boże, według powołań, które Bóg nam dał” – zaznaczył kaznodzieja.

Bp Stułkowski zauważył, że każdej wspólnocie grozi niebezpieczeństwo sprowadzenia martyrii do indoktrynacji religijnej, diakonii tylko do działań humanitarnych, a liturgii do funkcji terapeutycznych.

„Każda wspólnota w parafii, a potem cała parafia musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jak jest u niej z martyrią, diakonią i liturgią. Bo może być tak, że przychodzimy na spotkanie modlitewne, słuchamy słowa Bożego, rozważamy je, modlimy się, podajemy sobie ręce, a w bloku obok ktoś jest głodny, a to nas nie interesuje” – mówił kaznodzieja.

Zachęcił, by każda parafia była wspólnotą wspólnot i rodziną rodzin.

W spotkaniu modlitewnym i w warsztatach wzięli udział duchowni i świeccy zaangażowani we wspólnotach parafialnych, ewangelizacyjnych, ruchach, stowarzyszeniach i fundacjach.

„Wspólnota jest czymś naturalnym w życiu człowieka, bo człowiek bez wspólnoty umiera” – mówił ks. Radosław Siwiński, odpowiedzialny za ewangelizację w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Podczas konferencji, głoszonej w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej na poznańskim Łazarzu, prezes Stowarzyszenia „Dom Miłosierdzia” w Koszalinie podkreślił, że rola kapłana we wspólnocie polega na okazywaniu troski drugiemu człowiekowi i prowadzeniu go do świętości.

„Kapłan styka się z największą świętością, a będąc blisko świętości, ma zarażać innych Bożą świętością. Ma prowadzić ludzi do świętości i uświęcać lud. W tym względzie nikt kapłana nie zastąpi” – tłumaczył ks. Siwiński.

Wskazując na rolę kapłana w budowaniu wspólnoty, przekonywał, że ludzie oczekują od księdza świętego życia.

Zaznaczył, że kapłan powołany jest przede wszystkim do sprawowania Eucharystii i sakramentu pokuty, w czym nikt inny go nie zastąpi.

Monika i Marcin Gajdowie, omawiając rolę świeckich w budowaniu wspólnoty parafialnej, wskazali na potrzebę relacji opartej o miłość, bo bez niej relacja nie istnieje.

„Trzeba wyjść do świata i widzieć świat jako miejsce potrzebujące miłości” – mówił Marcin Gajda, który jest terapeutą chrześcijańskim, a trzy lata temu przyjął sakrament święceń w stopniu diakona.

Przekonywali, że każdy ochrzczony jest ewangelizatorem w swoim środowisku, w rodzinie, miejscu pracy i odpoczynku.

Uczestnicy forum mogli wziąć udział w warsztatach tematycznych, które odbywały się w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki, usytuowanej naprzeciwko kościoła.

„Przygotowaliśmy aż 36 różnych warsztatów, by każdy mógł się nimi zainspirować i przenieść te propozycje do swojej wspólnoty czy parafii” – mówi KAI Mateusz Marszał.

Koordynator forum podkreśla, że warsztaty zostały przygotowane z uwzględnieniem grup wiekowych.

Ciekawią propozycją, którą można zaproponować dzieciom w każdej parafii, były warsztaty pt. „Kredkami do nieba”, prowadzone przez przedstawicieli parafii pw. św. Marcina i św. Wincentego w Skórzewie.

„To spotkanie poprzedzające niedzielną Eucharystię, podczas którego dzieci słuchają Ewangelii, a potem jej treść przenoszą za pomocą kredek na papier” – tłumaczy Marszał.

Uczestnicy warsztatów mogli też dowiedzieć się, jak zachęcić dzieci i młodzież do udziału w Eucharystycznym Ruchu Młodych czy jak w nowoczesny sposób poprowadzić przygotowania do bierzmowania.

Nie zabrakło też warsztatów, podczas których zachęcano do założenia w parafii Klubu Mam czy Klubu Seniora.

Uczestnicy forum wzięli też udział w ewangelizacji po domach w parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej.

„W parafii dziś zakończyły się misje parafialne, przygotowujące wiernych do nawiedzenia Maryi w kopii Cudownego Obrazu. Ewangelizacja ma być zwieńczeniem misji i jednocześnie zaproszeniem skierowany do parafian do wzięcia udziału w nawiedzeniu” – mówi Marszał.

„Każdy z nas jest współodpowiedzialny za Kościół i powinniśmy zdać sobie z tego sprawę. Teraz jest czas ludzi świeckich. Mamy odważnie ewangelizować w naszych rodzinach, szkołach, miejscach pracy, zgodnie z darami, charyzmatami i talentami, które otrzymaliśmy” – zaznacza koordynator forum.

Forum towarzyszyły słowa z Dziejów Apostolskich: „Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i modlitwach” (Dz 2,42).

Organizatorem VI Forum Ewangelizacyjnego była Fundacja Pro Publico.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Stułkowski: Chrystus wzywa nas do służebnego stylu życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.