Bp Stułkowski: Chrystus wzywa nas do służebnego stylu życia

Bp Stułkowski: Chrystus wzywa nas do służebnego stylu życia
(fot. episkopat.pl)
2 lata temu
KAI / kk

„Każda wspólnota w parafii, a potem cała parafia musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jak jest u niej z martyrią, diakonią i liturgią. Bo może być tak, że przychodzimy na spotkanie modlitewne, słuchamy słowa Bożego, rozważamy je, modlimy się, podajemy sobie ręce, a w bloku obok ktoś jest głodny, a to nas nie interesuje” – mówił bp Stułkowski.

O roli kapłana i świeckich w budowaniu wspólnoty parafialnej oraz o odpowiedzialności świeckich za Kościół dyskutowali uczestnicy VI Forum Ewangelizacyjnego, które odbyło się 16 listopada w Poznaniu. Mszy św. w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej przewodniczył bp Damian Bryl.

„Chrystus chce przez nas głosić innym miłość Ojca, chce. Tak się buduje Kościół, wspólnotę. Chrystus wzywa nas do służebnego stylu życia” – mówił w homilii bp Szymon Stułkowski.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przypomniał, że „podczas chrztu św. Bóg zanurzył nas w śmierci swojego Syna, byśmy umarli dla grzechu i narodzili się do życia w łasce”.

„Uczestniczymy w kapłańskiej, prorockiej i królewskiej misji Chrystusa. Jesteśmy wezwani, by budować królestwo Boże, według powołań, które Bóg nam dał” – zaznaczył kaznodzieja.

Bp Stułkowski zauważył, że każdej wspólnocie grozi niebezpieczeństwo sprowadzenia martyrii do indoktrynacji religijnej, diakonii tylko do działań humanitarnych, a liturgii do funkcji terapeutycznych.

„Każda wspólnota w parafii, a potem cała parafia musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jak jest u niej z martyrią, diakonią i liturgią. Bo może być tak, że przychodzimy na spotkanie modlitewne, słuchamy słowa Bożego, rozważamy je, modlimy się, podajemy sobie ręce, a w bloku obok ktoś jest głodny, a to nas nie interesuje” – mówił kaznodzieja.

Zachęcił, by każda parafia była wspólnotą wspólnot i rodziną rodzin.

W spotkaniu modlitewnym i w warsztatach wzięli udział duchowni i świeccy zaangażowani we wspólnotach parafialnych, ewangelizacyjnych, ruchach, stowarzyszeniach i fundacjach.

„Wspólnota jest czymś naturalnym w życiu człowieka, bo człowiek bez wspólnoty umiera” – mówił ks. Radosław Siwiński, odpowiedzialny za ewangelizację w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Podczas konferencji, głoszonej w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej na poznańskim Łazarzu, prezes Stowarzyszenia „Dom Miłosierdzia” w Koszalinie podkreślił, że rola kapłana we wspólnocie polega na okazywaniu troski drugiemu człowiekowi i prowadzeniu go do świętości.

„Kapłan styka się z największą świętością, a będąc blisko świętości, ma zarażać innych Bożą świętością. Ma prowadzić ludzi do świętości i uświęcać lud. W tym względzie nikt kapłana nie zastąpi” – tłumaczył ks. Siwiński.

Wskazując na rolę kapłana w budowaniu wspólnoty, przekonywał, że ludzie oczekują od księdza świętego życia.

Zaznaczył, że kapłan powołany jest przede wszystkim do sprawowania Eucharystii i sakramentu pokuty, w czym nikt inny go nie zastąpi.

Monika i Marcin Gajdowie, omawiając rolę świeckich w budowaniu wspólnoty parafialnej, wskazali na potrzebę relacji opartej o miłość, bo bez niej relacja nie istnieje.

„Trzeba wyjść do świata i widzieć świat jako miejsce potrzebujące miłości” – mówił Marcin Gajda, który jest terapeutą chrześcijańskim, a trzy lata temu przyjął sakrament święceń w stopniu diakona.

Przekonywali, że każdy ochrzczony jest ewangelizatorem w swoim środowisku, w rodzinie, miejscu pracy i odpoczynku.

Uczestnicy forum mogli wziąć udział w warsztatach tematycznych, które odbywały się w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki, usytuowanej naprzeciwko kościoła.

„Przygotowaliśmy aż 36 różnych warsztatów, by każdy mógł się nimi zainspirować i przenieść te propozycje do swojej wspólnoty czy parafii” – mówi KAI Mateusz Marszał.

Koordynator forum podkreśla, że warsztaty zostały przygotowane z uwzględnieniem grup wiekowych.

Ciekawią propozycją, którą można zaproponować dzieciom w każdej parafii, były warsztaty pt. „Kredkami do nieba”, prowadzone przez przedstawicieli parafii pw. św. Marcina i św. Wincentego w Skórzewie.

„To spotkanie poprzedzające niedzielną Eucharystię, podczas którego dzieci słuchają Ewangelii, a potem jej treść przenoszą za pomocą kredek na papier” – tłumaczy Marszał.

Uczestnicy warsztatów mogli też dowiedzieć się, jak zachęcić dzieci i młodzież do udziału w Eucharystycznym Ruchu Młodych czy jak w nowoczesny sposób poprowadzić przygotowania do bierzmowania.

Nie zabrakło też warsztatów, podczas których zachęcano do założenia w parafii Klubu Mam czy Klubu Seniora.

Uczestnicy forum wzięli też udział w ewangelizacji po domach w parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej.

„W parafii dziś zakończyły się misje parafialne, przygotowujące wiernych do nawiedzenia Maryi w kopii Cudownego Obrazu. Ewangelizacja ma być zwieńczeniem misji i jednocześnie zaproszeniem skierowany do parafian do wzięcia udziału w nawiedzeniu” – mówi Marszał.

„Każdy z nas jest współodpowiedzialny za Kościół i powinniśmy zdać sobie z tego sprawę. Teraz jest czas ludzi świeckich. Mamy odważnie ewangelizować w naszych rodzinach, szkołach, miejscach pracy, zgodnie z darami, charyzmatami i talentami, które otrzymaliśmy” – zaznacza koordynator forum.

Forum towarzyszyły słowa z Dziejów Apostolskich: „Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i modlitwach” (Dz 2,42).

Organizatorem VI Forum Ewangelizacyjnego była Fundacja Pro Publico.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Stułkowski: Chrystus wzywa nas do służebnego stylu życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.