Bp Wątroba: Chrystus odebrał cierpieniu i ludzkiej śmierci bezsens i pustkę

Bp Wątroba: Chrystus odebrał cierpieniu i ludzkiej śmierci bezsens i pustkę
Bp Jan Wątroba (fot.diecezja.rzeszow.pl)
KAI / sz

Cierpienie, pokusy, wiara młodzieży i nawrócenie - to główne tematu listu pasterskiego bp Jana Wątroby na Wielki Post. List zostanie odczytany w kościołach diecezji rzeszowskiej w najbliższą niedzielę, 18 lutego.

 

Na pierwszą niedzielę Wielkiego Postu biskup rzeszowski Jan Wątroba napisał do diecezjan list pasterski. Jego mottem są słowa z Listu św. Jakuba: "Przystąpcie bliżej do Boga, to i On zbliży się do was. (…) Uniżcie się przed Panem, a wywyższy was" (Jk 4,8.10).

List składa się z czterech części, w których dominują następujące tematy: ludzkie cierpienie w kontekście cierpienia Jezusa Chrystusa; doświadczenie pokusy; wiara i jej kryzy w życiu młodzieży; nawrócenie.

W pierwszej części ordynariusz diecezji rzeszowskiej pisze, że w Jezusie Chrystusie umęczonym i ukrzyżowanym znajdujemy odpowiedź na wielki świat ludzkiego cierpienia: "Chrystus odkupił ludzkie cierpienie i to, co stanowi najwyższy jego wyraz: śmierć. Odebrał cierpieniu i ludzkiej śmierci bezsens i pustkę. Sprawił, że człowiek przez swą chorobę, ból i cierpienie może się jednoczyć z Jego cierpieniem i śmiercią, a w ten sposób nie tylko przyczyniać się do swojego zbawienia, ale do zbawienia innych ludzi".

DEON.PL POLECA

Pisząc o pokusach, bp Wątroba przypomina, że sama pokusa nie jest grzechem: "W tym doświadczeniu nigdy nie zapominajmy, że pokusa sama w sobie nie jest grzechem, a jeśli jest zwalczana, staje się szansą rozwoju miłości i wzrastania w świętości. Odczuwanie wewnętrznego czy zewnętrznego nacisku, żeby stanąć przeciwko Bogu i Jego prawom, jest ciągle tylko wypróbowaniem nas, sprawdzaniem, czy wytrwamy, usiłowaniem przestawienia naszej woli, naszego umysłu i serca w inną stronę, niż chce Bóg".

Wiele miejsca biskup rzeszowski poświęcił młodzieży: "Widok Jezusa walczącego na pustyni z pokusami jest szczególnie ważnym znakiem dla ludzi młodych. To oni są najbardziej narażeni na kuszące propozycje, a przez brak doświadczenia najbardziej bezbronni. W poszukiwaniu szczęścia nierzadko dają się zwieść i usidlić pokusą łatwego życia, myląc szczęście z przyjemnością i wygodą. Często wkraczają na drogę, na której jest miejsce na wszystko, oprócz wymagającej miłości. Drodzy młodzi Przyjaciele! Wiedzcie, że pośród tych zmagań nie jesteście sami.

Zauważcie, że zanim Jezus udał się na pustynię, został umocniony Duchem Świętym w momencie chrztu w Jordanie. Tego samego Ducha i wy otrzymaliście w sakramencie chrztu, a wielu z was także w sakramencie bierzmowania".

W części inspirowanej jezusowym wezwaniem do nawrócenia, bp Wątroba zachęcił diecezjan, m.in., do troski o trzeźwość: "Wspólny wysiłek dobrowolnych abstynentów i zniewolonych nałogami, w połączeniu z nowenną miesięcy przed setną rocznicą odzyskania niepodległości, będzie konkretnym wyrazem dziękczynienia, odpowiedzialności za wspólne dobro a zarazem miłości do Ojczyzny".

Pod koniec listu znajduje się zachęta do pozytywnej odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka, aby 23 lutego modlić się i pościć w intencji pokoju w Demokratycznej Republice Konga i w Sudanie Południowym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Wątroba: Chrystus odebrał cierpieniu i ludzkiej śmierci bezsens i pustkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.