Bp Wętkowski do diakonów: jesteście posłani, by służyć, a nie być celebrytami

Bp Wętkowski do diakonów: jesteście posłani, by służyć, a nie być celebrytami
(fot. Bernadeta Kruszyk / archidiecezja.pl)
KAI / pk

Przed pokusą światowości, koncentrowania się na sobie i zaniedbywania codziennej modlitwy przestrzegał bp Krzysztof Wętkowski alumnów, którym w sobotę udzielił w katedrze gnieźnieńskiej święceń diakonatu.

W uroczystej Mszy św. uczestniczyła wspólnota seminaryjna z rektorem ks. kan. Przemysławem Kwiatkowskim, najbliżsi i przyjaciele wyświęcanych, a także księża proboszczowie ich rodzinnych parafii. Bp Wętkowski przestrzegał kandydatów przed tym, co papież Franciszek nazywa światowością i co często odnosi także do osób duchownych.

- To jest poważne niebezpieczeństwo - wskazał bp Wętkowski, przestrzegając duchownych przed "celebryctwem", szukaniem poklasku i popularności.

- Pokusa światowości oznacza, że sami jesteśmy dla siebie jako wspólnota. Pan Bóg nie zawsze jest w niej obecny i potrzebny. To my mamy czuć się dobrze na modlitwie i sami ze sobą. To bardzo niebezpieczna pokusa, zwłaszcza wtedy, gdy uczestniczy w tym duchowny, który przyjmuje rolę showmana albo celebryty. To są rzeczy, które dzisiaj bardzo wyraźnie zagrażają Kościołowi, także Kościołowi w Polsce - stwierdził gnieźnieński biskup pomocniczy. Biskup zachęcał wszystkich duchownych do zrobienia przynajmniej raz w roku rachunku sumienia z duchowego porządku i hierarchii wartości. Wskazał też na fundament kapłańskiego życia, czyli modlitwę, z której - jak podkreślił - kapłani po święceniach "najłatwiej się zwalniają", tymczasem jest ona warunkiem i gwarantem bliskości i zażyłości z Chrystusem.

DEON.PL POLECA

Święcenia diakonatu przyjęło trzech alumnów gnieźnieńskiego seminarium duchownego: dk. Przemysław Robaszkiewicz z parafii pw. św. Mikołaja w Witkowie, dk. Jacek Stróżewski z parafii pw. św. Floriana w Chodzieży i dk. Mateusz Śróda z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu.

Diakon to najniższy stopień sakramentu święceń kapłańskich (dwa wyższe stopnie to prezbiter, czyli ksiądz oraz biskup). Diakonat jest zazwyczaj przygotowaniem do przyjęcia święceń prezbiteratu. Diakoni mają mniejsze niż księża uprawnienia: mogą udzielać chrztu, rozdawać Komunię świętą, czytać Ewangelię, przewodniczyć nabożeństwom (ale nie Mszy św.), sprawować sakramentalia i prowadzić pogrzeby. Strój liturgiczny diakona jest inny niż księdza. Zamiast ornatu diakoni noszą dalmatykę (jest nieco krótsza) lub albę ze stułą przewieszoną przez lewe ramię, spiętą u dołu. W okresie letnim diakoni odbywać będą praktyki duszpasterskie. Ich posługa będzie obejmowała: katechizację, głoszenie homilii, pracę w biurze parafialnym, sprawowanie sakramentów świętych i przewodniczenie liturgii zmarłych, a także współpracę i prowadzenie spotkań z różnymi grupami, ruchami, organizacjami i stowarzyszeniami katolickimi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Wętkowski do diakonów: jesteście posłani, by służyć, a nie być celebrytami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.