Bp Wiesław Lechowicz: modlitwa za uchodźców pogłębi naszą wrażliwość na potrzeby innych

Bp Wiesław Lechowicz: modlitwa za uchodźców pogłębi naszą wrażliwość na potrzeby innych
(fot. Episkopat.pl)
PAP / Episkopat.pl / mp

O modlitwę w intencji migrantów i uchodźców - by spotykali się z gościnnym przyjęciem, ochroną ich praw i szacunkiem - zaapelował delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz z okazji 104. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

Jak przypomniał bp Lechowicz w związku z przypadającym w niedzielę 104. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy, papież Franciszek skierował do wiernych specjalny apel, w którym wezwał do modlitwy w intencji uchodźców.
"Odpowiadając na orędzie i apel papieża Franciszka (...) módlmy się za migrantów i uchodźców, by spotykali się z gościnnym przyjęciem, ochroną własnych praw oraz szacunkiem wobec siebie i własnej kultury" - napisał hierarcha w apelu do wiernych.
Wyraził nadzieję, że modlitwie towarzyszyć będzie "pogłębienie wrażliwości na potrzeby innych", zgodnie z mottem papieskiego przesłania na tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy: "Przybysza, osiadłego wśród was, będziecie uważać za tubylca. Będziesz go miłował jak siebie samego, bo i wy byliście przybyszami w ziemi egipskiej".
Bp Lechowicz zaznaczył, że wśród migrantów znajduje się także wielu Polaków, przebywających poza granicami kraju. "Dlatego zwracam się z prośbą o modlitwę w ich intencjach i w intencjach tych rodzin, które doświadczają ciężaru rozłąki z bliskimi osobami. Zachęcam także naszych rodaków przebywających w różnych zakątkach świata, by wdzięczną modlitwą otoczyli w tym dniu tych, którym zawdzięczają przyjęcie, odpowiednie warunki życia, godną pracę i godziwe płace" - napisał.
W ocenie hierarchy Dzień Migranta i Uchodźcy "uwrażliwia nas na potrzeby innych". "Myślę, że zaowocuje tym, że w coraz większym stopniu będziemy wcielać w życie chrześcijańską zasadę, żeby pomagać innym, kierując się nie tyle ich zasługami, co potrzebami" - napisał bp Lechowicz.
W niedzielę we wszystkich diecezjach w Polsce odbędą się msze św. w intencji uchodźców, odprawiane według specjalnego formularza modlitwy "za uchodźców i wygnańców" dostępnego w mszale rzymskim (więcej informacji TUTAJ >>) , w którym padają m.in. słowa: "Wszechmogący Boże, dla Ciebie nikt nie jest obcy i nikogo nie pozbawiasz swej pomocy. Wejrzyj łaskawie na uchodźców i wygnańców, na rodziny rozdzielone i rozproszone dzieci, pozwól im powrócić do ojczyzny, a nam daj serca czułe na potrzeby ubogich i przybyszów".
W specjalnym komunikacie zaapelował o to w poniedziałek rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. W Warszawie mszę według tego formularza w kościele Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus odprawi o godz. 18 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Dzień Migranta i Uchodźcy jest obchodzony w Kościele katolickim w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, zwanej w tradycji świętem Trzech Króli. Jak wskazuje instrukcja Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r., dzień ten jest pomyślany jako "okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów".
* * *

Publikujemy pełną treść Słowa: 

Słowo Delegata Konferencji Episkopatu Polski

ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp. Wiesława Lechowicza
z okazji 104. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy

DEON.PL POLECA

W najbliższą niedzielę, 14 stycznia, obchodzony będzie 104. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Wśród migrantów znajduje się rzesza Polaków, przebywająca poza granicami naszego kraju. Dlatego zwracam się z prośbą o modlitwę w ich intencjach i w intencjach tych rodzin, które doświadczają ciężaru rozłąki z bliskimi osobami. Zachęcam także naszych rodaków przebywających w różnych zakątkach świata, by wdzięczną modlitwą otoczyli w tym dniu tych, którym zawdzięczają przyjęcie, odpowiednie warunki życia, godną pracę i godziwe płace.

Odpowiadając na orędzie i apel papieża Franciszka, skierowany z okazji 104. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, módlmy się za migrantów i uchodźców, by spotykali się z gościnnym przyjęciem, ochroną własnych praw oraz szacunkiem wobec siebie i własnej kultury. Niech tej modlitwie towarzyszy pogłębienie naszej wrażliwości na potrzeby innych, zgodnie ze słowami będącymi mottem papieskiego przesłania na tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy: "Przybysza, osiadłego wśród was, będziecie uważać za tubylca. Będziesz go miłował jak siebie samego, bo i wy byliście przybyszami w ziemi egipskiej. Ja jestem Pan, Bóg wasz!" (Kpł 19,34).

Bp Wiesław Lechowicz
Delegat Konferencji Episkopatu Polski
ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

*  *  *

14 stycznia 2018 roku, w niedzielę, obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. To dobra okazja, żeby w naszych parafiach, wspólnotach i kościołach pomodlić się za tych, którzy z różnych powodów szukają miejsca do życia w pokoju i bezpieczeństwie.
 
Dotrzyjmy z wyjątkową modlitwą i specjalnym formularzem Mszy świętej do wszystkich, przede wszystkich księży.
 
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
 
Bp Wiesław Lechowicz: modlitwa za uchodźców pogłębi naszą wrażliwość na potrzeby innych - zdjęcie w treści artykułu
 
 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Wiesław Lechowicz: modlitwa za uchodźców pogłębi naszą wrażliwość na potrzeby innych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.