Bp Zadarko: Polska stała się krajem imigracyjnym. Rolą Kościoła jest budowanie "mądrej gościnności"

Bp Zadarko: Polska stała się krajem imigracyjnym. Rolą Kościoła jest budowanie "mądrej gościnności"
Fot. Studio TV NIEDZIELA / YouTube
KAI / pk

Rolą Kościoła jest budowanie mądrej gościnności - mówi KAI bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migrantów, Pielgrzymek i Turystyki. Zapowiedział, że wydane zostaną wskazania dla duszpasterstwa migrantów. - Polska stała się krajem imigracyjnym, ponieważ więcej ludzi do Polski przybywa, niż wyjeżdża - zauważa. Apeluje o świadczenie podstawowej pomocy migrantom, jaką jest nauka języka polskiego. W Polsce jest ok. 1 900 000 migrantów, z czego ok. 950 tys. ukraińskich uchodźców wojennych.

Podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski bp Zadarko relacjonował obecną sytuację związaną z trzema zakresami duszpasterskiej działalności Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Zaapelował do księży biskupów o mianowanie duszpasterzy turystów i przewodników turystycznych w celu rozwijania działalności Kościoła w miejscach turystycznych. - Turystyka religijna, będąca działalnością związaną z obiektami kultu, m.in. turystyczne nawiedzenia miejsc świętych, czy pielgrzymkowych, rośnie - zauważa w rozmowie z KAI duchowny. - Tam trzeba być obecnym wśród turystów m.in. z propozycją słowa Bożego, modlitwy, refleksji, ciekawego koncertu lub wykładu - dodaje.

DEON.PL POLECA

Szkolenia dla duszpasterzy turystycznych

Zwrócił także uwagę na istotny wymiar ewangelizacyjny w miejscach atrakcyjnych turystycznie. - Ważne jest, aby ukształtować odpowiedni program kulturalno-ewangelizacyjny, np. w ośrodkach wypoczynkowych. To wymaga profesjonalnej opieki duszpasterskiej - zauważa. Zapowiedział, że we wrześniu odbędą się szkolenia dla duszpasterzy turystycznych. Podczas zebrania rozmawiano także o uchwalonych przez Episkopat "Wskazaniach dla duszpasterstwa pielgrzymów". Wcześniej zostały zatwierdzone przez KEP "Wskazania duszpasterstwa turystów”.

Biskup odniósł się także do kwestii organizowania pielgrzymek na terenach konfliktów wojennych. - Apelowałem o powściągliwość w organizowaniu pielgrzymek do Ziemi Świętej i Libanu, ze względu na trwającą tam wojnę. Niestety mamy przypadki organizacji takich wyjazdów przez niektórych księży - zwraca uwagę biskup. - Przypomniałem im także, aby apelować o stosowanie się do wymaganych przez prawo cywilne przepisów w organizowaniu przejazdu i zasad bezpieczeństwa w przypadku pielgrzymek do odległych miejsc jak Medjugorie, Fatima, czy Lourdes, do których przejazd odbywa się autobusami niekiedy bez noclegów po drodze - podkreśla. Apel związany jest z tragicznym wypadkiem polskiego autokaru, który miał miejsce dwa lata temu.

W ostatnim czasie pojawiły się ze strony tureckich linii lotniczych inicjatywy atrakcyjnych wyjazdów do Turcji. - W Turcji mamy dużo zachowanych śladów pierwszych gmin chrześcijańskich, w związku z tym sugerowałem, że jeżeli chwilowo nie możemy podróżować do Izraela, to aktywność pielgrzymkową warto skierować na tureckie destynacje - mówi KAI delegat Rady KEP ds. Migrantów, Pielgrzymek i Turystyki.

W Polsce przebywa 950 tys. ukraińskich uchodźców wojennych

Biskup relacjonował także obecną sytuację migracyjną. - Mamy ok. 950 tys. ukraińskich uchodźców wojennych, głównie kobiet z dziećmi. Wielu uchodźców ciągle znajduje się pod opieką wspólnot katolickich - mówi duchowny. Wskazuje, że ok. 100 000 ukraińskich dzieci w Polsce nie jest objętych polskim systemem edukacyjnym. - Jeżeli po ponad dwóch latach wciąż jest taka grupa dzieci i nastolatków, to tworzy się margines społeczny i staje się to poważnym problemem - zauważa. - Pojawiają się sygnały, że kłopoty z nauką języka polskiego wśród dzieci i młodzieży mogą przyczyniać się do ich marginalizacji społecznej, zamykanie się w sobie, a nawet narażać na działalność przestępczą - zwraca uwagę biskup.

- Badania pokazują, że w społeczeństwie słabnie zainteresowanie pomocą Ukraińcom, natomiast rośnie procent Ukraińców, którzy pragną zostać w Polsce - zauważa bp Zadarko. W związku z tym należy uwrażliwiać parafie, aby nie ustawały w pomocy migrantom i uchodźcom. Podziękował abp. Stanisławowi Gądeckiemu za apel o dalszą solidarność z cierpiącym narodem ukraińskim. - To ważny sygnał, abyśmy nie ulegali znużeniu, a także tendencjom ideologicznym, politycznym, antyukraińskim i antymigracyjnym - podkreśla. - Jest to wyzwanie, które będzie angażowało nas przez najbliższe dziesięciolecia - dodaje.

Sytuacja granicy na polsko-białoruskiej

Poruszył także temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. - Podczas zebrania w Episkopacie przybliżałem dane, że w okresie zimy spadła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy, niestety od początku marca Straż Graniczna sygnalizuje ich znaczący wzrost. Oznacza to, że temat ten jest aktualny. Możemy spodziewać się, że element wojny hybrydowej z wykorzystaniem specjalnie zwożonych na granicę ludzi z różnych stron świata będzie obecny - zauważa biskup. Zwrócił się do księży o kontakt z migrantami zatrzymanymi w ośrodkach zamkniętych i otwartych dla obcokrajowców w kraju, aby niezależnie od ich statusu organizować pomoc charytatywną. Nie powinniśmy mieć obaw w rozmowach z nimi o religii, Bogu i Ewangelii - dodał.

Wskazał, że pierwszą podstawową pomocą, którą Polska powinna świadczyć migrantom to organizowanie kursów języka polskiego przy pomocy wolontariuszy w sieci parafialnej. - Dane statystyczne pokazują, że w Polsce jest ok. 1 900 000 obcokrajowców - wskazuje biskup.

- Będziemy robić szkolenia dla duszpasterzy, aby nasza działalność prowadzona była w dwóch kierunków, a mianowicie aby dotrzeć do katolików, którzy są wśród obcokrajowców, jak np. Filipińczycy, Wietnamczycy, czy nawet przyjeżdżający za pracą z Indii. W związku z tym prosimy biskupów, aby mobilizowali księży znających język angielski do zaangażowania w posługę wśród obcokrajowców i proponowali im przynajmniej Msze Święte w języku angielskim - apeluje bp Zadarko. - Cały proces integracji konieczny w przypadku pobytu obcokrajowców w społeczeństwie ich przyjmującym zaczyna się od języka, najpierw najczęściej znanego angielskiego - dodaje. Kolejnym krokiem będzie otwarcie im drzwi do lokalnych społeczności parafialnych.

Polska krajem imigracyjnym

Drugą grupą, którą wskazał biskup, są innowiercy, m.in. z krajów muzułmańskich. - Potrzebne jest duszpasterskie przygotowanie do dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego - zauważa. Zapowiedział, że w najbliższym czasie ukażą się wskazania dla duszpasterstwa migrantów. - Polska stała się krajem imigracyjnym, ponieważ więcej ludzi do Polski przybywa, niż wyjeżdża. Jesteśmy też wciąż krajem tranzytowym dla wielu, co widać zwłaszcza na granicy z Białorusią. Jednak w zdecydowanej większości migranci chcą u nas pracować i tu budować swoją przyszłość - stwierdza bp Zadarko.

Podczas Konferencji biskupów i w rozmowie z KAI bp Krzysztof Zadarko odniósł się także do polityki migracyjnej obecnego rządu oraz zapowiedzi wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Macieja Duszczyka. - Z dużym zaciekawieniem i nadzieją odnoszę się do dotychczasowych zapowiedzi, które są realistyczne i budzą nadzieję, że po latach straszenia migrantami i uchodźcami, będziemy mogli bezpiecznie kształtować politykę migracyjną. Minister zapowiedział, że we wrześniu będzie przedstawiony zarys dokumentu z zasadami polityki migracyjnej państwa, które są bardzo potrzebne, a które nie funkcjonowały w wystarczająco czytelny sposób w ostatnich latach - ocenia biskup.

Jak zaznaczył, mechanizmy gospodarki i potrzeby rynku pracy, słabnąca demografia i postrzeganie naszego kraju jako bezpiecznego miejsca sprawiają, że obserwujemy zwiększony napływ ludzi prawie ze wszystkich kierunków świata. – Rolą Kościoła jest budowanie mądrej gościnności w oparciu o jasne kryteria i warunki przyjmowania obcokrajowców formułowane przez państwo - dodał.

To samo, zauważył bp Zadarko, dotyczy skutecznych zasad obrony granic państwa i zapewnienia społeczeństwu bezpieczeństwa. Jedno i drugie jednak nie może zwalniać nas z solidarności z ludźmi uciekającymi przed wojnami i prześladowaniami. Kościół nie może jednak budować alternatywnych wobec państwa modeli integracyjnych czy systemów pomocy społecznej. We właściwy sobie sposób może natomiast wpływać na postawy społeczne, zgodne ze słowami Jezusa Chrystusa „byłem przybyszem a przyjęliście Mnie” (Mt 25).

Podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi zapewnili o swojej modlitwie o pokój w Ukrainie, Ziemi Świętej i innych miejscach w świecie. Polecili także Bogu wszystkie ważne sprawy Kościoła i Ojczyzny.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

Bp Zadarko: Polska stała się krajem imigracyjnym. Rolą Kościoła jest budowanie "mądrej gościnności"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.