Bp Zieliński napisał do wiernych archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Poprosił o jedną rzecz

Bp Zieliński napisał do wiernych archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Poprosił o jedną rzecz
Bp Zbigniew Zieliński. Źródło: diecezjakoszalin.pl
KAI / mł

Bp Zbigniew Zieliński, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej został wyznaczony przez papieża Franciszka na administratora apostolskiego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej po tym, jak abp Andrzej Dzięga zrezygnował z urzędu ze względu na zaniedbania dotyczące spraw wykorzystania małoletnich. Administrator będzie zarządzał diecezją do czasu wyboru nowego biskupa. Teraz bp Zieliński zwrócił się do diecezjan w liście. 

"Stolica Apostolska wyraziła prośbę, abym po przyjęciu przez papieża Franciszka rezygnacji złożonej przez dotychczasowego metropolitę - o czym poinformowano w komunikatach Nuncjatury Apostolskiej w Polsce - tymczasowo przejął kierowanie Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską jako administrator apostolski sede vacante. Przyjąłem to zadanie w duchu posłuszeństwa Kościołowi, by - jak określa to papieski dekret - zapewnić zwyczajne zarządzanie archidiecezją do czasu mianowania jej nowego biskupa i pasterza." - napisał bp Zieliński.

DEON.PL POLECA
Bp Zieliński poprosił o modlitwę w ważnej intencji 

W swoim liście zaprosił do współpracy wszystkich, którzy są związani z archidiecezją i stanowiących wspólnotę "Kościoła nad Odrą i Bałtykiem" - "biskupów, kapłanów, diakonów i przygotowujących się do święceń, osób życia konsekrowanego, katechetów i moderatorów grup życia apostolskiego, świeckich, a także tych, którzy są wobec Kościoła zdystansowani albo mogli być przez jego ludzi zgorszeni, doświadczyć bólu i cierpienia." 

Poprosił też o modlitwę w intencji wyboru nowego ordynariusza dla archidiecezji. "Proszę też o ufną modlitwę w intencji wyboru nowego pasterza (...). Niech czas poprzedzający jego przyjście wypełniony będzie modlitwą całej wspólnoty Kościoła diecezjalnego." - napisał biskup.

Publikujemy cały tekst bp. Zielińskiego

SŁOWO BISKUPA ZBIGNIEWA ZIELIŃSKIEGO
ADMINISTRATORA APOSTOLSKIEGO
ARCHIDIECEZJI SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKIEJ

Drodzy Siostry i Bracia,

Ut unum sint, Aby byli jedno – nawiązując do tego polecenia Chrystusa zawartego w moim biskupim zawołaniu, staję we wspólnocie Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego, aby podjąć powierzoną mi przez Papieża Franciszka posługę. Odwołując się do tego wskazania Chrystusa Pana „aby byli jedno” rozwiniętego przez św. Jana Pawła II w słowach „jedni drugich brzemiona noście, nie jedni przeciw drugim, ale jedni z drugimi” (12 czerwca 1987) chciałbym tym samym, na tym kolejnym etapie mojej posługi, wyrazić pragnienie włączenia się w budowanie takiego oblicza tej ziemi! Tymi słowami, które towarzyszą mi od lat, a które stały się także moim zawołaniem biskupim, jak najserdeczniej Was pozdrawiam.

Stolica Apostolska wyraziła prośbę, abym po przyjęciu przez papieża Franciszka rezygnacji złożonej przez dotychczasowego metropolitę - o czym poinformowano w komunikatach Nuncjatury Apostolskiej w Polsce - tymczasowo przejął kierowanie Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską jako administrator apostolski sede vacante. Przyjąłem to zadanie w duchu posłuszeństwa Kościołowi, by - jak określa to papieski dekret - zapewnić zwyczajne zarządzanie archidiecezją do czasu mianowania jej nowego biskupa i pasterza. Staję więc pośród Was z wolą wypełnienia tego zadania i nadzieją na życzliwą współpracę. Rozpoczynając tę posługę kieruję swoje zaproszenie do wszystkich stanowiących tę wspólnotę metropolitalnego Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego: do prezbiterium tj. biskupów, kapłanów, diakonów i przygotowujących się do święceń, osób życia konsekrowanego, katechetów i moderatorów grup życia apostolskiego, świeckich, a także tych, którzy są wobec Kościoła zdystansowani albo mogli być przez jego ludzi zgorszeni, doświadczyć bólu i cierpienia. Choć Kościół, a w nim biskup, wszędzie ma taką samą misję, staję do posługi w tym czasie, aby poznać i uczyć się tego, co tę archidiecezjalną wspólnotę stanowi. O szczególne orędownictwo w tym proszę św. Ottona - chrzciciela mieszkańców tych ziem, o którym przypomina nam trwający Jubileusz.

Proszę też o ufną modlitwę w intencji wyboru nowego pasterza Kościoła nad Odrą i Bałtykiem. Niech czas poprzedzający jego przyjście wypełniony będzie modlitwą całej wspólnoty Kościoła diecezjalnego. Szczególnie proszę o nią księży, a także powierzam tę intencję wspólnotom życia konsekrowanego obecnym w archidiecezji oraz wszystkim grupom życia apostolskiego. Wspólnie podejmujemy modlitwę o biskupa, który będzie dla nas ojcem, bratem i przewodnikiem. „Boże, wiekuisty Pasterzu, Ty niezmiennie opiekujesz się Twoim ludem. Daj Kościołowi Szczecińsko-Kamieńskiemu biskupa, który będzie się Tobie podobał przez święte życie i prowadzi nas drogą zbawienia” (kolekta z Mszy św. o wybór biskupa). Niech nasi patronowie Najświętsza Panna Maryja Matka Kościoła i św. Otton z Bambergu orędują za nami.

Drodzy Siostry i Bracia, w przeżywanym czasie Wielkiego Postu, wypraszam dla naszej Archidiecezji i wszystkich, którzy ją stanowią moc Bożego błogosławieństwa.

+ Zbigniew Zieliński
Administrator Apostolski

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Janusz Umerle

Święty Paweł pisał, że uczeń Chrystusa jest glinianym naczyniem (por. 2 Kor 4,7), którego wyjątkowość kryje się w tym, co ono w sobie zawiera. W przypadku sakramentu święceń skarbem, który jest zdeponowany w sercu każdego...

Skomentuj artykuł

Bp Zieliński napisał do wiernych archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Poprosił o jedną rzecz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.