Brazylia: 44 proc. mieszkańców praktykuje więcej niż jedną religię

Brazylia: 44 proc. mieszkańców praktykuje więcej niż jedną religię
(fot. dmitry_islentev / Shutterstock.com)
KAI / psd

Według najnowszych badań przeprowadzonych w Brazylii niemal co drugi mieszkaniec tego kraju ma związek z więcej niż jedną religią.

Powołując się na badania przeprowadzone przez pracowników uniwersytetu USP w São Paulo, gazeta "O Globo" poinformowała, że w tym katolickim kraju 44 proc. mieszkańców wyznaje co najmniej dwie religie. Z opracowania wynika też, że Brazylijczycy są generalnie bardzo otwarci na doświadczenia religijne, nawet w ramach innej religii niż ich własna.

Wielu katolików i członków Kościołów ewangelikalnych nie odchodząc od własnych religii stosuje jednocześnie praktyki z religii afrobrazylijskich lub spirytyzmu - stwierdził socjolog Clemir Fernandes z Instytutu ds. Badań nad Religiami - "Iser". "To brzmi wprawdzie jak sprzeczność, ale tłumaczy też naszą prehistorię" - wyjaśniał brazylijski naukowiec.

Z kolei antropolog Rosiane Rodrigues z uniwersytetu UFF w Rio de Janeiro zwraca uwagę, że w czasach niewolnictwa, a więc do 1888 roku, wielu Afro-Brazylijczyków, którzy oficjalnie byli katolikami, w ukryciu praktykowało religie afrykańskie. Ponadto od lat 70-tych XX w. systematycznie rośnie liczba członków Kościołów ewangelikalnych. - Mimo iż często demonizują one religie afrobrazylijskie, takie "mieszanie" różnych tradycji religijnych rośnie - podkreśliła brazylijska naukowiec.

DEON.PL POLECA

Badania uniwersyteckie wykazały ponadto, że co drugi Brazylijczyk wierzy w ponowne narodziny. Szeroko rozpowszechnione są też doświadczenia spirytystyczne. Na przykład 30 proc. ankietowanych przyznało, że słyszą głosy umarłych, a 41 procent, że widziało zmarłego.

Według danych statystycznych z 2010 roku jako katolicy określa się 65 procent Brazylijczyków, a 22 procent - jako członkowie Kościołów ewangelikalnych. Dwa procent przyznaje się do spirytyzmu, a 0,3 proc. - do religii afrobrazylijskich

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Brazylia: 44 proc. mieszkańców praktykuje więcej niż jedną religię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.