Brazylia: po decyzji papieża jeden z kościołów stał się... najmniejszą bazyliką świata

Brazylia: po decyzji papieża jeden z kościołów stał się... najmniejszą bazyliką świata
(fot. Jean Paulo de Souza Henrique (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)
KAI / kw

W Brazylii znajduje się najmniejsza bazylika świata. Jest nią niewielka kapliczka znajdująca się na terenie sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia na Wzgórzu Miłosierdzia w pobliżu miejscowości Caeté w stanie Minas Gerais.

Kapliczka, zbudowana w XVIII w., od 15 grudnia nosi nazwę: Kaplica Patronki Minas Gerais - Bazylika Matki Bożej Miłosierdzia.

Tego samego dnia tytułem bazyliki mniejszej została obdarzona także druga świątynia znajdująca się w kompleksie sanktuarium: kościół pielgrzymkowy, wzniesiony w latach 70. XX w.

Jego pełna nazwa brzmi obecnie: Bazylika Stanowa Matki Bożej Miłosierdzia Patronki Minas Gerais. - Wzgórze stanowi serce Minas, ponieważ łączy w sobie wiarę katolicką, bogactwo natury, ziemię bogatą w złoto i kompleks sanktuarium - podkreśla abp Walmor de Azevedo, metropolita Belo Horizonte.

Jest on wdzięczny papieżowi Franciszkowi za przyznanie tytułów bazyliki mniejszej obu świątyniom tego sanktuarium, gdyż decyzja ta oznacza uznanie wyjątkowości tego miejsca, w którym "spotykają się dwa i pół wieku historii z duchową siłą ludu".

DEON.PL POLECA

- Teraz oba kościoły są związane z misją papieża - dodał hierarcha. Papież udzielił też swego apostolskiego błogosławieństwa wszystkim pielgrzymom odwiedzającym sanktuarium. W 2016 r. do sanktuarium przybyło około 500 tys. osób, w 2017 r. odnotowano ich już 700 tys.

Według prognoz, w 2018 r. będzie ich jeszcze więcej, w związku z podniesieniem obu świątyń do rangi bazyliki. Historia tego miejsca rozpoczęła się w XVIII w., gdy głuchoniema dziewczynka odzyskała mowę i słuch po tym, jak na Wzgórzu Miłosierdzia ukazała jej się Matka Boża.

Dowiedziawszy się o tym, Portugalczyk Antônio da Silva Bracarena postanowił się nawrócić i zbudować w tym miejscu kaplicę. W 1767 r. rozpoczęła się budowa eremu Matki Bożej Miłosierdzia, w którym umieszczono figurę Maryi, którą wyrzeźbił czołowy artysta baroku Antônio Francisco Lisboa, zwany Aleijadinho, pochodzący z Minas. W związku z napływem wiernych, w 1960 r. papież św. Jan XXIII ogłosił Matkę Bożą Miłosierdzia patronką stanu Minas Gerais.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Brazylia: po decyzji papieża jeden z kościołów stał się... najmniejszą bazyliką świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.