Brazylia: po decyzji papieża jeden z kościołów stał się... najmniejszą bazyliką świata

Brazylia: po decyzji papieża jeden z kościołów stał się... najmniejszą bazyliką świata
(fot. Jean Paulo de Souza Henrique (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)
KAI / kw

W Brazylii znajduje się najmniejsza bazylika świata. Jest nią niewielka kapliczka znajdująca się na terenie sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia na Wzgórzu Miłosierdzia w pobliżu miejscowości Caeté w stanie Minas Gerais.

Kapliczka, zbudowana w XVIII w., od 15 grudnia nosi nazwę: Kaplica Patronki Minas Gerais - Bazylika Matki Bożej Miłosierdzia.

Tego samego dnia tytułem bazyliki mniejszej została obdarzona także druga świątynia znajdująca się w kompleksie sanktuarium: kościół pielgrzymkowy, wzniesiony w latach 70. XX w.

Jego pełna nazwa brzmi obecnie: Bazylika Stanowa Matki Bożej Miłosierdzia Patronki Minas Gerais. - Wzgórze stanowi serce Minas, ponieważ łączy w sobie wiarę katolicką, bogactwo natury, ziemię bogatą w złoto i kompleks sanktuarium - podkreśla abp Walmor de Azevedo, metropolita Belo Horizonte.

DEON.PL POLECA

Jest on wdzięczny papieżowi Franciszkowi za przyznanie tytułów bazyliki mniejszej obu świątyniom tego sanktuarium, gdyż decyzja ta oznacza uznanie wyjątkowości tego miejsca, w którym "spotykają się dwa i pół wieku historii z duchową siłą ludu".

- Teraz oba kościoły są związane z misją papieża - dodał hierarcha. Papież udzielił też swego apostolskiego błogosławieństwa wszystkim pielgrzymom odwiedzającym sanktuarium. W 2016 r. do sanktuarium przybyło około 500 tys. osób, w 2017 r. odnotowano ich już 700 tys.

Według prognoz, w 2018 r. będzie ich jeszcze więcej, w związku z podniesieniem obu świątyń do rangi bazyliki. Historia tego miejsca rozpoczęła się w XVIII w., gdy głuchoniema dziewczynka odzyskała mowę i słuch po tym, jak na Wzgórzu Miłosierdzia ukazała jej się Matka Boża.

Dowiedziawszy się o tym, Portugalczyk Antônio da Silva Bracarena postanowił się nawrócić i zbudować w tym miejscu kaplicę. W 1767 r. rozpoczęła się budowa eremu Matki Bożej Miłosierdzia, w którym umieszczono figurę Maryi, którą wyrzeźbił czołowy artysta baroku Antônio Francisco Lisboa, zwany Aleijadinho, pochodzący z Minas. W związku z napływem wiernych, w 1960 r. papież św. Jan XXIII ogłosił Matkę Bożą Miłosierdzia patronką stanu Minas Gerais.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Brazylia: po decyzji papieża jeden z kościołów stał się... najmniejszą bazyliką świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.