Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej: nie godzę się na atakowanie Jana Pawła II

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej: nie godzę się na atakowanie Jana Pawła II
Jan Paweł II. Fot. Domena publiczna
PAP / pk

Niegodnym jest zarzucanie Janowi Pawłowi II ukrywania przestępstw seksualnych wobec nieletnich - oświadczył w środę burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty. Samorządowiec podkreślił, że nie godzi się na ataki wobec papieża, który jest patronem miasta.

"Niegodnym jest zarzucanie Janowi Pawłowi II ukrywania przestępstw seksualnych wobec nieletnich popełnionych przez duchownych oraz zaniechań wobec ukarania i przeciwdziałania tym czynom. Wiadomo, że już w roku 1983 wprowadzając nowy Kodeks Prawa Kanonicznego, zobligował przełożonych kościelnych do karania sprawiedliwą karą członków kleru, będących sprawcami wykorzystania seksualnego małoletnich, łącznie z wydaleniem ich ze stanu duchownego" - napisał w oświadczeniu Ormanty.

Burmistrz przypomniał, że Jan Paweł II "wielokrotnie też napominał episkopaty do walki z tymi przestępstwami".

Augustyn Ormanty zaznaczył, że "problemy Kościoła w Stanach Zjednoczonych i w Irlandii w latach 90. doprowadziły do zmian prawa kanonicznego w tamtych krajach".

"To z kolei doprowadziło w 2001 r. do wydania dokumentu dla całego Kościoła, uznającego krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw kościelnych. Na mocy tego dokumentu papież ustanowił jurysdykcję Stolicy Apostolskiej nad wszystkimi przypadkami wykorzystania seksualnego małoletnich od momentu uprawdopodobnienia się przestępstwa. Ta decyzja doprowadziła do zmian i do walki z przestępstwami seksualnymi wobec małoletnich" - napisał.

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej podkreślił, że "atak na św. Jana Pawła II jest atakiem przeciw Kościołowi i przeciw roli jaką on odgrywa". "Nie zgadzam się z tezami, że papież nie tylko opuścił małoletnich, wobec których dokonywano przestępstw seksualnych, czy ukrywał te fakty" - wskazał i przypomniał słowa Jana Pawła II: "W stanie kapłańskim i życiu zakonnym nie ma miejsca dla tych, którzy krzywdziliby młodych".

Samorządowiec dodał w oświadczeniu, że staje w obowiązku obrony patrona Kalwarii Zebrzydowskiej z uwagi na "medialne ataki na postać św. Jana Pawła II na skalę niespotykaną od czasów stalinowskiej nagonki na postać prymasa tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego".

Karol Wojtyła od najmłodszych lat związany był z Kalwarią Zebrzydowską, położoną między Wadowicami i Krakowem. Do tamtejszego sanktuarium pielgrzymował, jako chłopiec wraz z ojcem, a następnie jako ksiądz, biskup, kardynał, a w roku 1979 oraz 2002 r. jako papież. W czasie pielgrzymki w 1979 r. wyniósł do rangi Bazyliki Mniejszej kościół Matki Bożej Anielskiej w kalwaryjskim sanktuarium. W 1997 r. Jan Paweł II przyjął honorowe obywatelstwo miasta. W 2020 r. został on ogłoszony patronem Kalwarii Zebrzydowskiej.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Skomentuj artykuł

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej: nie godzę się na atakowanie Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.