Byłeś już na Camino de Santiago? Poznaj szlak świętej Teresy

Byłeś już na Camino de Santiago? Poznaj szlak świętej Teresy
(fot. Anual [CC BY 3.0] from Wikimedia Commons // Peter Paul Rubens [CC-BY-SA-3.0] from Wikimedia Commons)
KAI / kk

O 50 proc. wzrosła liczba pielgrzymów, którzy przybywają do Avili z okazji Jubileuszowego Roku Terezjańskiego. Miejscowy ordynariusz bp Jesús García Burillo podsumował pierwsze dziewięć miesięcy obchodów.

"Zrobiliśmy pierwsze kroki, by położyć fundament pod przyszłe jubileusze" - napisał w okolicznościowym liście duszpasterskim.

Jubileuszowy Rok Terezjański rozpoczął się 15 października 2017 r. Po dziewięciu miesiącach "mamy schemat i pierwsze doświadczenia celebracji. Szlaki terezjańskie funkcjonują i mają dużo możliwości na przyszłość; są bogactwem kulturalnym i duchowym naszych miejscowości i wspólnot" - napisał bp García Burillo.

DEON.PL POLECA
Z opublikowanych danych wynika, że liczba pielgrzymów wzrosła o 50 proc. w porównaniu do poprzednich lat. Jednocześnie odnotowano spadek liczby uczestników celebracji liturgicznych.

Wiele diecezji już zapowiada, że w przyszłości chce wrócić na trasy, które zostały przygotowane z okazji pierwszego w historii Jubileuszowego Roku Terezjańskiego. Niektóre z nich cieszą się dużym powodzeniem.

DEON.PL POLECA

Bp García Burillo wskazuje również na elementy, które należy poprawić. Przede wszystkim chodzi o większe zaangażowanie parafii w pozyskanie wolontariuszy i przyjęcie pielgrzymów. Jubileuszowy Rok Terezjański nie jest "postrzegany jako duszpasterska szansa, ale jako ciężar". Konieczna jest też większa współpraca z lokalnymi władzami. "Myśląc o przyszłym Jubileuszu należy już przygotowywać ludzi i miejsca. Rzeczy nie robią się same" - podkreśla bp García Burillo.

Jubileuszowy Rok Terezjański zakończy się 15 października.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Byłeś już na Camino de Santiago? Poznaj szlak świętej Teresy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.