Były homoseksualista o swoim uzdrowieniu

Były homoseksualista o swoim uzdrowieniu
(fot. shutterstock.com)
KAI / slo

Program, który proponujemy, jest rodzajem uwiarygodnienia teologii ciała Jana Pawła II, praktyczną duszpasterską propozycją procesu uzdrowienia kobiecości i męskości w prawdzie, uczciwości i szczerości - podkreślił w rozmowie z KAI Andrew Comiskey, twórca programu "Strumienie Życia".

Amerykański terapeuta gościł 18 kwietnia w Krakowie. Nawrócony 4 lata temu na katolicyzm były pastor ewangelikalny uważa, że we wspólnocie Kościoła jest miejsce dla ludzi, którzy chcą leczyć zranienia, zniekształcające w ich sercach prawdziwy obraz mężczyzny i kobiety.

Jak przyznał Comiskey, polskiemu Kościołowi zawdzięcza przede wszystkim wizję odkupionej ludzkiej seksualności przedstawioną przez Jana Pawła II w jego teologii ciała oraz przesłanie o Bożym miłosierdziu przekazane przez siostrę Faustynę. - Siostra Faustyna przypomniała, że nie można uciekać od Boga, lecz należy uciekać się do Jego miłosierdzia, zdolnego otworzyć człowieka na ozdrowieńcze działanie łaski - zauważa, cytując słowa apostołki miłosierdzia o tym, że dzięki poznaniu człowiek może poznać "przepaść miłosierdzia Bożego".

Amerykanin o irlandzkich korzeniach podkreśla z kolei, że teologia ciała Jana Pawła II miała olbrzymi wpływ na jego nawrócenie na katolicyzm. Zapoznał się z nią w latach 90. ubiegłego wieku, dzięki przyjacielowi - amerykańskiemu popularyzatorowi tej koncepcji Christopherowi Westowi.

DEON.PL POLECA

- Po prostu pochłonąłem ją w oka mgnieniu, byłem pod olbrzymim wrażeniem, ja, student protestanckiego seminarium, będący pod wielkim urokiem teologii Karla Bartha, uznałem, że propozycja papieża Polaka jest piękniejsza - relacjonuje w rozmowie z KAI.

- Wizja Jana Pawła II miała wpływ na moje nawrócenie, ale także zwróciła uwagę na tematy, które były już wcześniej obecne w moim życiu. Teraz, w tym ujęciu, w kontekście duchowości i eklezjologii Kościoła katolickiego, przemówiła wprost do mojego serca, ukazując mi Kościół jako prawdziwy dom, ze swym oblubieńczym wymiarem, jego Maryjnym świadectwem, obecnością Najświętszego Sakramentu w tabernakulum - dodał.

Zdaniem twórcy"Strumieni Życia", teologia ciała Jana Pawła przypomina o przesłaniu pełnym nadziei, że jako ludzie nie jesteśmy skazani na uleganie pożądliwości, że nie musimy żyć w ciemnościach naszych ran z przeszłości. Jednocześnie, jak zaznacza Comiskey, teologia ta uświadamia, że każdy z nas potrzebuje uzdrowienia. "Uznałem, że nasz program powinien zostać wzbogacony o elementy myśli Jana Pawła II. Jestem wdzięczny papieżowi za tę inspirację. Jego koncepcja, włączona w nasz program, sprawdza się. Jest bowiem prawdziwa" - wyjaśnił Comiskey.

- To, co robimy w "Strumieniach" to uwiarygodnienie teologii ciała. Przenosimy ją na grunt praktycznej duszpasterskiej pracy we wspólnocie Kościoła, we wspólnotach parafialnych - dodał, zwracając uwagę, że należy stworzyć "bezpieczne miejsca" dla ludzi borykających się z różnymi problemami swej tożsamości. Zdaniem autora książki "W poszukiwaniu tożsamości płciowej. Historia byłego homoseksualisty" proponowany program może być wydatną pomocą dla Kościoła, gdyż jest on praktycznym narzędziem - swoistym językiem - umożliwiającym rozpoczęcie procesu uzdrowienia i skierowanie się na drogę ku czystości. Zaznacza, że ten długi i ważny proces oczyszczenia powinien odbywać się w ramach wspólnot, gdyż ważne są tu prawdziwe ludzkie relacje oraz wzajemna modlitwa za siebie nawzajem.

Dużą rolę w procesie uzdrowienia odgrywać mają świadkowie, których życie odzwierciedla doświadczenie krzyża, zmartwychwstania i miłosierdzia Boga.

- Jest w tym olbrzymia wartość, gdy ludzie przezwyciężają wstyd i opowiadają o swym upadku i zranieniach. To nie ma nic wspólnego z ekshibicjonizmem. To pomaga i dosłownie przemienia innych, uświadamia im, że w Kościele jest dla nich miejsce. Natomiast wstyd ucisza nas, skazuje na samotność, nie pozwalając dotknąć miłosierdzia Boga - dodał Cominskey, który ponad 30 lat temu zerwał ze swym życiem czynnego homoseksualisty. Teraz wraz z żoną Annette mają czwórkę dorosłych dzieci.

18 kwietnia w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie Comiskey przedstawiał historię swojego życia, będącą świadectwem nawrócenia i drogi ku czystości, zgodnej z planem Bożym. Spotkał się także z diakonami z archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej, którzy niedługo przyjmą święcenia kapłańskie.

O uzdrowieniach zranionej płciowości, emocjach oraz relacji międzyludzkich Comiskey będzie mówił także dziś, 19 kwietnia w dolnym kościele parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na warszawskich Stegnach.

"Strumienie Życia" to program poświęcony uzdrowieniu zranionej płciowości, emocji oraz relacji międzyludzkich. Jego twórcy przypominają, że tylko intymna relacja oblubieńcza z Jezusem jest w stanie przynieść najgłębsze zaspokojenie, a szukanie ich w drugim człowieku, może prowadzić do rozczarowania.

"Po grzechu pierworodnym - fundamentalna potrzeba intymności i przynależności człowieka nie jest zaspokajana - nawet przez najlepszych z rodziców!" - przeczytać można w programie "Strumieni Życia" kierowanym nie tylko do tych, których przeszłość jest "patologiczna".

Pomoc proponowana jest m.in. w takich trudnościach: fizyczny lub emocjonalny brak ojca, matki, odrzucenie, wszelkiego rodzaju nadużycia w rodzinie lub poza nią, brak poczucia własnej wartości, istnienia oraz wypierania potrzeb, negatywny obraz Boga Ojca, lęk przed zaangażowaniem, bliskością drugiego człowieka, pasywność, bierność, trudności w wyznaczaniu zdrowych granic i mówienia "nie", "uciekanie" w aktywność, perfekcjonizm, "uciekanie" w hobby, pasje (TV, gry itd.); syndrom " Piotrusia-Pana" depresja i życie w duchu fatalizmu, doświadczenie przemocy werbalnej, emocjonalnej, fizycznej, doświadczenie molestowania i innych nadużyć w sferze seksualnej, uzależnienia emocjonalne, uzależnienia seksualne (pornografia, masturbacja, fantazje w wyobraźni etc.), nieuświadomione problemy wyparcia cielesności i seksualności, trudności w akceptacji kobiecości; blokada na płeć przeciwną, problemy tożsamości płciowej, skłonności homoseksualne, skłonność do nadużywania alkoholu lub innych używek.

Aktualnie grupy "Strumieni Życia" istnieją na pięciu kontynentach w ponad 20 krajach. Oferują one tzw. program pełny (25-30 spotkań/sesji) lub krótszy (11 sesji). Opiekę duszpasterską nad programem, który w Polsce został zainicjowany w 2010 roku, sprawuje Centrum Apostolstwa i Duchowości Redemptorystów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Były homoseksualista o swoim uzdrowieniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.