Były prezes banku IOR skazany na prawie 9 lat więzienia

Były prezes banku IOR skazany na prawie 9 lat więzienia
fot. Depositphotos
1 miesiąc temu
PAP / pk

Na 8 lat i 11 miesięcy więzienia skazał trybunał w Watykanie byłego prezesa watykańskiego banku IOR Angelo Caloię. Uznano go za winnego prania pieniędzy i przywłaszczenia środków. Caloia, włoski ekonomista, był prezesem banku od 1989 do 2009 roku.

Wyrok trybunału Państwa Watykańskiego został ogłoszony w czwartek. Skazany były szef Instytutu Dzieł Religijnych (IOR) ma 81 lat.

Taki sam wyrok prawie 9 lat w procesie dotyczącym sprzedaży nieruchomości banku otrzymał także 97-letni adwokat Gabriele Liuzzo. Jego syna skazano na 5 lat i dwa miesiące.

Żadnego ze skazanych nie było w sądzie w chwili ogłaszania wyroku.

Ponadto watykański sąd nakazał konfiskatę 32 mln euro, zajętych na kontach skazanych, a także dodatkowej sumy 25 mln euro oraz wypłatę odszkodowania dla IOR, także za wyrządzenie szkód reputacji banku.

Śledztwo w sprawie oszustw przy sprzedaży 29 nieruchomości banku, znajdujących się głównie w Rzymie i Mediolanie, trwało od 2014 roku.

Do transakcji dochodziło w latach 2002-2007 za pośrednictwem spółek w rajach podatkowych. Watykan wyjaśnił w komunikacie wydanym po wyroku, że oskarżeni sprzedali te nieruchomości po cenie znacznie niższej niż rynkowa i przywłaszczyli sobie około 59 mln euro. Część tych pieniędzy została "uprana" w Szwajcarii przy pomocy syna adwokata Liuzzo, Lamberto.

Proces rozpoczął się w maju 2018 roku, a wyrok zapadł na 23 rozprawie.

Caloia jest najwyższym rangą dawnym urzędnikiem Watykanu, skazanym przez tamtejszy sąd w sprawie przestępstw finansowych.

Watykańskie biuro prasowe oświadczyło w komunikacie, że wyrok jest realizacją nowych norm wprowadzonych za Spiżową Bramą w ramach dostosowania ich do międzynarodowych standardów walki z "praniem brudnych pieniędzy, korupcją i innymi ciężkimi przestępstwami".

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
25,13 zł
35,90 zł

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Były prezes banku IOR skazany na prawie 9 lat więzienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.