Cantalamessa: kiedy przeżywasz duchowe ciemności albo rozpacz, powtarzaj te słowa

Cantalamessa: kiedy przeżywasz duchowe ciemności albo rozpacz, powtarzaj te słowa
(fot. youtube.com/tv2000)
2 lata temu
KAI/ed

- Kiedy w naszym życiu czujemy się źle, przeżywamy duchowe ciemności czy nawet rozpacz, wtedy powtarzajmy za św. Franciszkiem z Asyżu: Bóg istnieje i to wystarcza! - to słowa zachęty, które o. Raniero Cantalamessa skierował do papieża i pracowników Kurii Rzymskiej.

Dziś rano w kaplicy Redemptoris Mater w Pałacu Apostolskim wygłosił pierwsze adwentowe kazanie. Tematem tegorocznych rozważań są słowa psalmu: "Dusza moja pragnie Boga, Boga żywego" (42, 3).

Utrata osobistej relacji z Bogiem

Kaznodzieja Domu Papieskiego stwierdził, że współczesnemu człowiekowi zajętemu bieżącymi problemami grozi utrata osobistej relacji z Bogiem, która powinna być fundamentem naszego zmagania się z codziennością. Dlatego zaproponował, aby odłożyć na bok wszelkie odniesienia do tego, co dzieje się wokół i zająć się kontemplacją znaków ukazujących Boga żywego. Sam Jezus uczy nas - przypomniał włoski kapucyn - że Bóg daje się poznać człowiekowi, bo kto prosi, otrzymuje, kto szuka, znajduje, kołaczącemu otworzą (por. Mt 7, 8).

Dlatego trzeba powrócić do fundamentów wiary i rzucić się w otwarte ramiona Ojca, który nie jest abstrakcyjną ideą, ale kimś realnym. Jest pośród nas, nie trzeba więc szukać czegoś pozaziemskiego.

Bóg, który jest większy od naszych myśli

Papieski kaznodzieja przyznał jednak, że poznanie Boga jest czymś absolutnie innym, nie może bowiem być zdefiniowane, ale tylko dotknięte, a mówić można o Nim tylko w sposób analogiczny albo poprzez przeciwieństwa. Odwołał się tutaj do przykładu św. Augustyna.

"Święty pozostawił nam pewien rodzaj metody, aby wznieść serce i myśli do Boga żywego i prawdziwego. Wyraża się ona - mówił o. Cantalamessa - w powtarzaniu w myślach, po każdej refleksji na temat Boga: «Ale Bóg tym nie jest, On nie jest taki». - Pomyśl o ziemi, o niebie, o aniołach, o jakiejkolwiek rzeczy lub osobie; zastanów się na końcu i nad tym, co myślisz o Bogu, i za każdym razem powtarzaj: «Tak, ale Bóg nie jest taki, Bóg taki nie jest». Musimy wierzyć w Boga, który jest większy od naszych myśli o Bogu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Paweł Krupa OP
17,94 zł
29,90 zł

Bóg i człowiek na ławie oskarżonych

Żył między nami, ale pewnego dnia zniknął w tajemniczych okolicznościach. Zostawił jednak obietnicę, która wielu napawa lękiem. Kiedy znów się pojawi, nastąpi koniec tego świata…

Sąd Ostateczny właśnie się...

Skomentuj artykuł

Cantalamessa: kiedy przeżywasz duchowe ciemności albo rozpacz, powtarzaj te słowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.