Caritas: 680 tys. "Skarbonek Miłosierdzia"

Caritas: 680 tys. "Skarbonek Miłosierdzia"
(fot. caritas.pl)
PAP / psd

680 tys. Skarbonek Miłosierdzia trafi do polskich domów w ramach akcji Jałmużna Wielkopostna z okazji rozpoczynającego się Wielkiego Postu - poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie rzecznik Caritas Polska Paweł Kęska.

Dodał, że Jałmużna Wielkopostna to ekumeniczna akcja charytatywna organizowana przez Caritas Kościoła katolickiego, Eleos Kościoła prawosławnego oraz Diakonię Kościoła ewangelickiego. "Drobne datki zebrane przez młodzież i dzieci odmawiające sobie słodyczy i innych drobnych przyjemności przeznaczone zostaną na pomoc osobom chorym i starszym" - podkreślił.

Według Kęski, celem akcji jest "zwrócenie uwagi na kondycję i potrzeby osób chorych i starszych oraz konkretna pomoc na ich rzecz". Dodał, że zebrane środki rozdysponowane zostaną przez Caritas parafialne i diecezjalne.

Skarbonkę Jałmużny Wielkopostnej - poinformował Kęska - może otrzymać każdy, rozdawane są one w parafiach i na lekcjach religii. Akcja szczególnie jednak promowana jest przez Szkolne Koła Caritas, których w Polsce jest blisko 2700 oraz Parafialne Zespoły Caritas, których funkcjonuje ok. 5 tys.

"Młodzież w środowiskach szkolnych uwrażliwiana jest na potrzeby i problemy społeczne. Łącznie posługuje w Polsce blisko 100 tys. wolontariuszy Caritas. Środki zebrane w Wielkim Poście zostaną rozdysponowane poprzez Caritas parafialne i diecezjalne na konkretne działania pomocowe" - podkreślił.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz zauważył, że w świecie wielkich spraw, informacji i szybkiego tempa łatwo stracić z oczu człowieka, szczególnie tego pozostającego na uboczu. "Tym problemem szczególnie dotknięte są osoby chore i starsze. Wrażliwości uczymy się od dziecka a troska o najsłabszych jest oznaką mądrości. Tego uczy na Jezus Chrystus i na tym polega miłosierdzie. Dlatego tak ważna jest Jałmużna Wielkopostna" - powiedział ks. Subocz.

Dodał, że "jałmużna jest spełnieniem przykazania miłości bliźniego" oraz "czynieniem uczynków miłosierdzia". Podkreślił też, że akcja Jałmużny Wielkopostnej ma wymiar edukacyjny i formacyjny.

Ks. Subocz zaznaczył, że tradycyjny jest już ekumeniczny wymiar akcji - uczestniczą w niej organizacje charytatywne Kościołów - ewangelickiego i prawosławnego. Skarbonki oznaczone symbolami organizacji charytatywnych Eleos i Diakoni trafią do parafii ewangelickich i prawosławnych w Polsce.

Akcję można również wspomóc, wysyłając charytatywny SMS z hasłem POMAGAM pod numer 72052 (koszt to 2,46) lub dokonując wpłaty na konto Caritas Polska, z dopiskiem "Jałmużna Wielkopostna".

O swojej działalności na rzecz chorych i starszych Caritas będzie informowała w okresie Wielkiego Postu na stronie www.jalmuzna-akcjecaritas.com

Dyrektor generalna Diakoni Kościoła ewangelickiego Wanda Falk poinformowała, że Diakonia rozprowadzi w tym roku 12 tys. skarbonek, które trafią do wszystkich parafii ewangelickich w całej Polsce, a akcja potrawa do Wielkanocy.

Celem akcji - powiedziała Falk - jest uwrażliwienie na potrzeby tych grup społecznych, które często bywają spychane na margines społecznego życia. Są to osoby starsze lub z niepełnosprawnością, dzieci, młodzież, a także rodziny w trudnej sytuacji życiowej.

"Chcemy, by nasza skarbonka diakonijna była skarbonką pełną miłosierdzia, w myśl tegorocznego hasła. B, to miłosierdzie, dobry, życzliwy gest w stronę drugiego człowieka - człowieka w potrzebie wypływały z naszej żywej i praktykowanej wiary, która wyraża się w dobrym czynieniu dla innych" - podkreśliła.

Jak poinformowała Falk, zebrane środki zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację osób starszych, zakup leków oraz wszelkie wsparcie w zależności od potrzeb.

Dyrektor Eleos Kościoła prawosławnego ks. Doroteusz Sawicki poinformował, że ich ośrodek charytatywny przygotował 22 tys. skarbonek, które zostaną rozdysponowane w szkołach na zajęciach z katechezy i w parafiach. "Będą one wezwanie, by wierni w okresie postu, decydując się na konkretne wyrzeczenia, tym sposobem zaoszczędzone środki, za pośrednictwem skarbonki, przeznaczyli na wsparcie ludzi chorych i w podeszłym wieku" - dodał.

Ks. Sawicki poinformował, że w Białymstoku zebrane środki zostaną przeznaczone na nowopowstały cerkiewny Dom Pomocy Społecznej, a Gładyszowie na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjno-wypoczynkowych dla dzieci z rodzin mniej uposażonych i chorych.

Jałmużna Wielkopostna prowadzona jest przez Caritas Polska od 1995 roku, a od 2000 roku ma ona wymiar ekumeniczny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas: 680 tys. "Skarbonek Miłosierdzia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.