Caritas India szuka wolontariuszy z innych religii

Caritas India szuka wolontariuszy z innych religii
(fot. shutterstock.com)
KAI / sz

Caritas India poszukuje wolontariuszy należących do innych religii. Ta katolicka organizacja charytatywna ma obecnie 20 tys. wolontariuszy-katolików, pomagających mieszkańcom kraju m.in. na polu ochrony zdrowia, edukacji, ochrony środowiska i zwalczania handlu ludźmi.

Niektóre organizacje pozarządowe oferują Caritas krótkoterminową pomoc w sytuacjach kryzysowych - takich jak katastrofy naturalne - np. w postaci żywności. Dyrektor wykonawczy Caritas India ks. Frederick D’Souza podkreśla, że działalność charytatywna zaspokaja chwilowe potrzeby ludzi, a jednocześnie ich od niej uzależnia - potrzebujemy społecznej zmiany, a nie uzależniania ludzi - twierdzi duchowny.

Aby do takiej zmiany doprowadzić, Caritas India zainicjowała program poszerzenia swej bazy wolontariuszy o osoby spoza Kościoła, tak by zamiast 20 tys., za pięć lat był ich milion. Wolontariat istnieje we wszystkich religiach, mówi przewodniczący Caritas India bp Lumen Monteiro z diecezji Agartala.

W niedawnej konferencji nt. wolontariatu, jaką Caritas zorganizowała w New Delhi, obecni byli hinduistyczni i muzułmańscy przywódcy religijni.

DEON.PL POLECA

- Pomoc powinna zależeć od potrzeb, a nie od wyznawanej religii - przekonywał hinduista Swami Chidananda Saraswati, współzałożyciel Global Interfaith WASH Alliance, powołanej przez UNICEF międzyreligijnej koalicji na rzecz dostępu do czystej wody, dobrych warunków sanitarnych i higieny. Apelował, by ruszyć się ze świątyń, aby zbudować więcej toalet.

Muzułmanin Mohammed Salim Engineer, sekretarz generalny Jamaat-e-Islami Hind - jednej z największych organizacji islamskich w Indiach - zapewnił, że prawdziwy muzułmanin połączy swe działania z innymi członkami społeczeństwa, by przyjść z pomocą potrzebującym.

- Naszym powołaniem jako chrześcijan jest także wspieranie społeczeństwa - stwierdził Nigel Wallace z Caritas Internationalis. Przyznał, że nie każdy ma pieniądze, które może ofiarować na działalność charytatywną, ale "wszyscy możemy dać swój czas". - Nawet mały gest pomocy może zmienić świat - zaznaczył Wallace.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas India szuka wolontariuszy z innych religii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.