Caritas Polska: dzieci w Rwandzie czekają na lepszą przyszłość

Caritas Polska: dzieci w Rwandzie czekają na lepszą przyszłość
(fot. depositphotos.com)
PAP / ms

Nauka jest wielkim pragnieniem dzieci w Rwandzie. Mają świadomość, że bez niej będzie im trudniej znaleźć dobrą pracę i realizować swoje marzenia. Oczekują pomocy z zewnątrz czy rodzin zastępczych - poinformowało PAP biuro prasowe Caritas Polska w przekazanym komunikacie.

Jego autorzy podkreślają, że wielka tragedia w wielu rodzinach rozgrywa się, gdy dziecko po szkole podstawowej zda końcowy egzamin państwowy, ale z powodu braku pieniędzy nie może uczyć się dalej. Ukończenie szkoły średniej lub zawodowej otwiera szersze perspektywy, umożliwia zdobycie niezależności ekonomicznej. Dzięki wykształceniu można zdobyć awans społeczny, a kobiety zyskują większą możliwość dobrego zamążpójścia.

Adopcja na odległość

Autorzy informują też, że "Adopcja serca" - adopcja na odległość, to "program pomocy w kształceniu dzieci i młodzieży z biednych bądź osieroconych rodzin, ale to przede wszystkim otwarcie swego serca dla tych, którzy czekają na miłosierną miłość. Wyraża się ona w konkretnej materialnej pomocy dającej szansę na edukację".

Podkreślają jednocześnie, że celem akcji jest przede wszystkim opłata czesnego w szkole, zaopatrzenie dzieci i młodzieży w przybory szkolne, mundurek szkolny oraz opłatę podstawowego ubezpieczenia i leczenia. Polskie i niemieckie rodziny adoptują na odległość dziecko, którego otrzymują zdjęcie, świadectwo szkolne i z którym utrzymują korespondencję, dzięki czemu nawiązuje się więź między rodzicem z Europy a dzieckiem z Afryki.

Dziecko pozostaje w swoim środowisku i może zmieniać życie całego swojego otoczenia. Od ponad 20 lat od momentu uruchomienia programu Zgromadzenie Sióstr od Aniołów pomogło ogromnej rzeszy młodych ludzi odnaleźć nadzieję na przyszłość, skończyć szkołę podstawową, zawodową lub średnią. Niektórzy też mogli rozpocząć naukę na studiach.

DEON.PL POLECA

Dając, sami jesteśmy obdarowywani

"Ta piękna praca nieustannie daje nam przekonanie, że pomagając i dając, tym bardziej jesteśmy obdarowywani" - powiedziała cytowana w komunikacie s. Maria Piątkowska, przełożona wspólnoty. Podczas charytatywnego koncertu zorganizowanego z okazji Niedzieli Miłosierdzia Bożego dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki wręczył specjalne wyróżnienie Zgromadzeniu Sióstr od Aniołów - za "polskie dzieło za granicą". Siostry od ponad 35 lat niosą pomoc w najodleglejszych regionach Rwandy, docierając tam, gdzie bezbronni i najsłabsi nie mogli wcześniej liczyć na wsparcie. Polskie Zgromadzenie Sióstr od Aniołów pomaga samotnym matkom i dzieciom, daje szansę na zatrudnienie i edukację, prowadzi jedyne hospicjum w kraju. Siostry nie opuściły swoich podopiecznych nawet podczas ludobójstwa 25 lat temu i do dziś opiekują się nimi, niosąc przesłanie miłości i pokoju.

"Myślę, że dla polskich czy niemieckich rodzin jest to wewnętrzna radość, że można na innym kontynencie pomóc dziecku rozwijać się normalnie, uczyć się, rozwijać swoje pasje, osiągać wykształcenie, zawód i przygotować sobie przyszłość, o której wcześniej mogli tylko marzyć" - powiedziała s. Agnieszka Czajkowska, przełożona wspólnoty w Nyakinamie, odpowiedzialna za program "Adopcji serca".

Objerzyj nagranie, dzięi któremu zobacyzsz, jak działa "Adopcja Serca":

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas Polska: dzieci w Rwandzie czekają na lepszą przyszłość
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.