Caritas Polska rozda 10 tys. plecaków z przyborami szkolnymi w ramach akcji Tornister Pełen Uśmiechu

Caritas Polska rozda 10 tys. plecaków z przyborami szkolnymi w ramach akcji Tornister Pełen Uśmiechu
EpiskopatNews / flickr / CC BY-NC-SA 2.0
PAP/ kb

10 tys. dzieci, w tym 4 tys. uczniów z Ukrainy, otrzyma plecaki wypełnione przyborami szkolnymi w ramach 14. edycji akcji Tornister Pełen Uśmiechów – poinformowało w komunikacie przekazanym PAP biuro prasowe Caritasu Polska.

Tornister Pełen Uśmiechów to jedna z najbardziej znanych akcji Caritasu. Dzięki niej co roku tysiące dzieci, wytypowanych przez pracujące z nimi na co dzień diecezjalne oddziały Caritasu, otrzymują szkolne wyprawki.

DEON.PL POLECAAkcja Tornister Pełen Uśmiechów

"Przez te wszystkie lata przekazaliśmy dzieciom z Polski, ale też z Białorusi, Ukrainy i Litwy, ponad 200 tys. wyprawek szkolnych" – przypomniał dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki.

Oficjalne rozdanie uczniom części wyprawek kupionych w ramach akcji odbyło się 21 sierpnia na rynku w Sanoku.

"Rozdaliśmy pół tysiąca plecaków. 350 trafiło do pierwszoklasistów, którzy 1 września pójdą do sanockich szkół, a 150 tornistrów przekazaliśmy dzieciom z Ukrainy. One bardzo potrzebują troski i naszego zainteresowania" – powiedział cytowany w komunikacie zastępca dyrektora Caritasu Archidiecezji Przemyskiej ks. Paweł Konieczny.

Szkolne wyprawki trafiły również do najmłodszych ukraińskich uchodźców korzystających ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie.

Caritas Polska dla dzieci

"W ciągu trzech dni zaplanowaliśmy rozdanie 700 plecaków dla dzieci z Ukrainy. Wyprawki szkolne otrzyma również ok. 200 dzieci uchodźczych innych narodowości, m.in. z Turcji, Afganistanu, Czeczenii, Tadżykistanu, Białorusi, Kazachstanu, Uzbekistanu i z Dagestanu" – poinformowała Renata Makuch z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie.

Kolejną inicjatywą Caritasu dla najmłodszych jest akcja "Podaruj dziecku książkę – dodaj mu skrzydeł", która ma zachęcić dzieci i młodzież do czytania i rozwijania swoich zainteresowań.

Jak zaznaczyła Katarzyna Nowińska z Caritasu Polska, w ramach tego programu książki otrzymają świetlice socjoterapeutyczne i domy dziecka prowadzone przez Caritas, gdzie przez opiekunów organizowane będzie wspólne czytanie.

"To program profilaktyki zintegrowanej, wspomagający młodych ludzi w radzeniu sobie z codziennymi problemami, uczący szacunku do innych, rozpoznawania własnych emocji i pracy z nimi. Ważny jest jego aspekt integracyjny, zwłaszcza dziś, kiedy w polskich szkołach wielu uczniów z Ukrainy zdobywa wiedzę i nawiązuje kontakty z polskimi rówieśnikami" – wyjaśnił dyrektor Caritasu Polska.

Podkreślił, że zakup wyprawek dla dzieci i realizacja warsztatów profilaktycznych w świetlicach są możliwe dzięki wsparciu darczyńców zarówno indywidualnych, jak i firm i instytucji.

Realizację programów Caritasu dla najmłodszych można wesprzeć, dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/dzieci, przekazując dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem DZIECI lub wysyłając SMS o treści DZIECI pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas Polska rozda 10 tys. plecaków z przyborami szkolnymi w ramach akcji Tornister Pełen Uśmiechu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.