Caritas Polska: walczymy z nierównościami społecznymi i dyskryminacją

Caritas Polska: walczymy z nierównościami społecznymi i dyskryminacją
(fot. africa924 / Shutterstock.com)
PAP / pk

Na świecie wciąż są miejsca, gdzie na widok niesprawiedliwości dotykającej niewinnych ludzi kroi się serce. Dzięki pomocy walczymy z nierównościami społecznymi i dyskryminacją - podkreśla biuro prasowe Caritasu Polska.

W środę obchodzony jest Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej. To święto ogłoszone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 r. Jego celem jest promowanie wysiłków na rzecz zmniejszenia ubóstwa, wykluczenia społecznego i bezrobocia.

W przekazanym PAP w środę komunikacie przez biuro prasowe Caritasu Polska czytamy, że według raportu z 2018 r. organizacji Oxfam pod względem wydatków na zdrowie, edukację i bezpieczeństwo społeczne na końcu rankingu są m.in. Nepal, Indie, Nigeria i Kongo.

W Nepalu, po trzęsieniu ziemi sprzed czterech lat, udało się przywrócić dach nad głową mieszkańcom najbardziej poszkodowanego regionu Chandenimandan (środkowy Nepal). Wsparcie w odbudowie domów odpornych na wstrząsy otrzymało od Caritasu Polska prawie 200 rodzin. Z kolei po tragicznej w skutkach powodzi stulecia w Indiach w sierpniu 2018 r. Caritas Polska wsparł mieszkańców, którym woda odebrała domy, pola uprawne i miejsca pracy.

Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego z 2014 r. z największymi nierównościami pod względem płci zmagają się mieszkańcy m.in. Maroka, Jordanii, Libanu, Syrii i Jemenu. W większości tych krajów Caritas Polska prowadzi projekty pomocowe.

DEON.PL POLECA

W Jordanii w 2018 r. do mieszkańców i uchodźców trafiło wsparcie materialne i psychologiczne. To ostatnie pozwala oswoić się z traumą rodzinom i kobietom z dziećmi. Od kilku lat mieszkańcy Syrii objęci są konkretną pomocą ze strony Polaków w ramach programu "Rodzina rodzinie".

Jak podkreśla biuro prasowe Caritasu Polska, równie ważne jest wsparcie przedsiębiorczości, które odbywa się w postaci dofinansowania mikroprojektów dla mieszkańców, którzy chcą otworzyć własny biznes. Pomoc, we współpracy z Polską Akcją Humanitarną, trafi również do uchodźców z Jemenu, którzy szukają schronienia w sąsiednim Dżibuti. Największym problemem w ogarniętym wojną Jemenie jest brak opieki medycznej.

Z nierównościami społecznymi zmagają się także mieszkańcy Europy. Na Ukrainie na linii frontu wciąż toczą się walki. Ofiary konfliktu wymagają pomocy materialnej i psychologicznej. Osoby starsze i rodziny z dziećmi, zamieszkujący w pobliżu strefy rozgraniczenia, otrzymują od Caritasu Polska niezbędną żywność i środki higieniczne. Na Białorusi w dziesięciu świetlicach wyremontowanych dzięki wsparciu z Polski dzieci mogą spędzać bezpiecznie wolny czas i odrabiać lekcje.

Caritas Polska zwraca się z apelem: "Pomóż nam przeciwdziałać nierównościom społecznym na świecie! Wyślij SMS o treści Polska Pomaga (koszt 2,46 zł z VAT) na nr 72052 lub wykonaj przelew na konto Caritasu Polska (nr konta: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384) za pośrednictwem formularza, wskazując kraj, któremu chcesz pomóc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas Polska: walczymy z nierównościami społecznymi i dyskryminacją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.