Caritas przygotował 2 mln świec w ramach 31. edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
Ok. 2 mln świec przygotował Caritas Polska w ramach tegorocznej 31. edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Środki z dystrybucji świec będą przeznaczone na pomoc najmłodszym. Akcja ma charakter ekumeniczny. Bierze w niej udział Eleos Kościoła prawosławnego i Diakonia Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zapoczątkowane przez Caritas w 1994 r. W 2000 r. przyłączyły się do niej Diakonia Kościoła ewangelicko-augsburskiego (Diakonia Polska) i ELEOS Kościoła prawosławnego. Co roku, podczas Adwentu, świece są rozprowadzane w parafiach w całej Polsce.
W wielowyznaniowej kaplicy na PGE Narodowym w czwartek odbyła się inauguracja tegorocznej edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom pod hasłem "Świeca, która tworzy polską Wigilię".
"Pieniądze z akcji zostaną przekazane m.in. na takie programy, jak +Wakacyjna Akcja Caritas+, w ramach którego dzieci z ubogich rodzin wyjeżdżają na kolonie. W tym roku na wypoczynek wyjechało 8,5 tysiąca dzieci, a 10 tysięcy skorzystało z półkolonii i wycieczek zorganizowanych w miejscu zamieszkania" - powiedziała zastępca dyrektora Caritas Polska Małgorzata Jarosz-Jarszewska.
Zwróciła uwagę, że z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom finansowany jest także program stypendialny "Skrzydła", czyli stypendia socjalne i rozwijające talenty dzieci z rodzin ubogich, "Akademia Caritas Dzieciom", hospicja dla dzieci, ośrodki interwencji kryzysowej dla kobiet czy domy samotnej matki.
Od 1996 r. część pieniędzy z akcji przeznaczanych jest także na pomoc dzieciom żyjącym w najuboższych rejonach świata. "Każdego roku 10 groszy od każdej świecy Caritas przeznacza na wsparcie dzieci mieszkających poza granicami Polski, w miejscach gdzie są największe kryzysy. W ubiegłych latach wsparliśmy blisko 11 tys. Wenezuelczyków, przebywających w Kolumbii - poprzez paczki z żywnością i bony zakupowe; budowę przedszkola w Kamerunie. W tym roku przekażemy pomoc dzieciom w Etiopii, gdzie niemal co czwarta osoba doświadcza głodu" - powiedziała Małgorzata Jarosz-Jarszewska.
Świece można nabyć w 10 tys. katolickich parafii. Od 25 lat, a więc od 2000 r. w WDPD włączyła się Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS.
"Chcemy, żeby ta świeca była symbolem pokoju i nadziei, które zagoszczą nie tylko w naszych domach ale przede wszystkim w naszych sercach" - powiedział ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor Eleos Kościoła Prawosławnego.
Poinformował, że Eleos rozprowadzi w tym roku 15 tys. świec, które można nabyć w parafiach Kościoła prawosławnego, w prawosławnych instytutach kultury czy na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. "Jedna trzecia sumy pozyskanej ze sprzedaży świec pozostaje w terenie" - zaznaczył ks. Sawicki. Dodał, że środki zostaną przekazane m.in. na wsparcie rodzin dysfunkcyjnych.
Eleos wspiera m.in mieszkańców Ukrainy. Organizacja planuje ponad 50 transportów żywności i środków higienicznych, leków, materiałów opatrunkowych, lekcje języka polskiego dla 1,8 tys. Ukraińców 30 centrów wsparcia i pobytu, trzy kuchnie i jadłodajnie.
Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przygotowała w tym roku blisko tysiąc świec, które zostały przekazane do parafii. Zebrane środki zostaną przeznaczone na pomoc psychologiczną i edukacyjną dla dzieci, leki, czy wsparcie Domu Dziecka w Dzięgielowie - powiedziała dyrektor generalny Diakonii Polskiej Wanda Falk. Od lat akcję wspiera para prezydencka.
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł