Carpineto Romano, Leon XIII i Benedykt XVI

Carpineto Romano, Leon XIII i Benedykt XVI
(fot. Grzegorz Gałązka)
Radio Watykańskie

Carpineto Romano to miasteczko położone w górskiej okolicy na terenie diecezji Anagni-Alatri, niezbyt odległe od Castelgandolfo. Ojciec Święty dotarł tam 5 września helikopterem po 15 minutach lotu. Przed 200 laty – dokładnie 2 marca 1810 r. – w Carpineto Romano urodził się Vincenzo Gioacchino Pecci.

Przyszły Papież Leon XIII zdobył wykształcenie w jezuickich kolegiach w Viterbo i w Rzymie. Już wtedy zaczął pisać poezje po włosku i łacinie. Przyjęty do Akademii Szlacheckiej, przygotowującej wówczas dyplomatów Stolicy Apostolskiej, uzyskał doktorat z obojga praw. Po święceniach kapłańskich pracował w Kurii Rzymskiej i administracji Państwa Kościelnego, a potem w papieskiej służbie dyplomatycznej. Jako nuncjusz apostolski w Brukseli zapoznał się z problemami społecznymi belgijskich robotników i z działalnością społeczno-polityczną prowadzoną tam przez katolików. Z kolei przez 32 lata był biskupem Perugii w środkowych Włoszech.

W 68. roku życia kard. Pecci został wybrany na Stolicę Piotrową i pozostał na niej przez ćwierć wieku, aż do 20 lipca 1903 r. Wśród wszystkich następców św. Piotra był to trzeci co do długości Pontyfikat – po Piusie IX i Janie Pawle II. Leon XIII mimo słabego zdrowia był ogromnie pracowity. Otworzył Kościół na aktualne problemy świata. Dążył do pojednania Kościoła z rządami i społeczeństwami. Udostępnił uczonym Tajne Archiwum Watykańskie. Zainicjował działalność watykańskiego obserwatorium astronomicznego. Wydał około stu encyklik. Podjął w nich odnowę studiów teologicznych i filozoficznych, zalecając tomizm, poparł egzegezę biblijną i działalność misyjną, zachęcał do modlitwy różańcowej i kultu Serca Jezusowego, docenił bogactwo liturgii Kościołów wschodnich, wezwał katolików do zwalczania niewolnictwa. Do historii wszedł jednak przede wszystkim przez encyklikę Rerum novarum, którą w 1891 r. dał początek katolickiej nauce społecznej.

DEON.PL POLECA

Przed Benedyktem XVI rodzinną miejscowość Leona XIII odwiedzili Paweł VI w 1966 r. i Jan Paweł II – w 1991. Obie wizyty wiązały się z rocznicami– 75. i setną – wydania tej pierwszej papieskiej encykliki społecznej.

Podczas dzisiejszej Mszy w Carpineto Romano Ojciec Święty używał kielicha, który Leon XIII podarował tamtejszej diecezji Anagni-Alatri. Na piersiach miał krzyż tego Papieża, przechowywany w Watykanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Carpineto Romano, Leon XIII i Benedykt XVI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.