Castel Gondolfo odczuło nieobecność Papieża

Castel Gondolfo odczuło nieobecność Papieża
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / mh

Decyzja Franciszka, aby nie spędzać upalnego włoskiego lata w Castel Gandolfo, jak to czynili od 400 lat papieże, lecz pracować przez ten czas w Watykanie, rozczarowała mieszkańców miasteczka, do którego obecność papieża ściągała co roku tłumy turystów.

"Historyczne centrum naszego miasta, a zwłaszcza bary, restauracje i sklepy z pamiątkami bardzo ucierpiały" - powiedziała w niedzielę dziennikarzom pani burmistrz Castel Gandolfo, Milvia Monachesi, o skutkach nieobecności Franciszka w letniej rezydencji papieży w Castel Gandolfo, odległym o 30 km od Watykanu.
Castel Gandolfo nadrabia teraz straty, organizując festiwal muzyki jazzowej i rockowej oraz kursy perkusyjnej muzyki afrykańskiej, jak również degustacje miejscowych win.
Na dziedzińcu rezydencji położonej na wzgórzu nad malowniczym jeziorem Albano zbierały się latem co niedziela, aby wysłuchać Ojca Świętego, tłumy wiernych z całego świata.
"Mieszkańcy naszego dziewięciotysięcznego miasta - dodał pani burmistrz - zawsze witali papieży z podziwem i uczuciami solidarności, ale to rzecz naturalna, że teraz są niezadowoleni" - dodała pani Monachesi.
76-letni papież Franciszek zerwał w tym roku z tradycją sięgającą 1626 roku, kiedy papież Urban VIII polecił wznieść w Castel Gandolfo letnią rezydencje papieską.
Zajmuje ona wraz z ogrodami powierzchnię 55 ha, o 11 ha większą, niż państwo-miasto Watykan.
Benedykt XVI z upodobaniem spacerował w wolnych chwilach po pięknych ogrodach papieskiej rezydencji, gdzie spędzał również czas na pisaniu i słuchaniu wspólnie ze swym bratem, Georgiem Ratzingerem, muzyki klasycznej.
Papież Argentyńczyk Jorge Mario Bergoglio, odznaczający się zupełnie odmiennym temperamentem, tłumaczył, że nigdy nie wyjeżdżał na urlop i nie będzie tego robił również teraz.
W ciągu letnich miesięcy Franciszek pracował nad reformowaniem gospodarki i trudnych finansów Watykanu w związku z problemami jego banku - Instytutu Dzieł Religijnych (IOR).
Zapytany ostatnio przez małą dziewczynkę, dlaczego nie zamieszkał w papieskich apartamentach Pałacu Apostolskiego, odpowiedział, że woli pozostawać w Domu świętej Marty, ponieważ nie lubi mieszkać sam i woli mieć wokół siebie kardynałów Kurii Rzymskiej i jej personel.
DEON.PL POLECA
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Castel Gondolfo odczuło nieobecność Papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.