CBOS: ponad połowa Polaków ufa Kościołowi

CBOS: ponad połowa Polaków ufa Kościołowi
(fot. vik nanda / flickr.com)
KAI / slo

Kościołowi katolickiemu ufa 57 proc. Polaków - wynika z ankiety, przeprowadzonej przez Centrum Badania Opinii Społecznej we wrześniu. Jest to spadek o 5 punktów w porównaniu z poprzednim badaniem i powrót do stanu sprzed poprawy, odnotowanej w marcu br.

Od tamtego czasu ubyło osób oceniających dobrze działalność Kościoła i o tyle samo punktów przybyło tych, którzy mają opinie krytyczne (wzrost o 5 punktów, do 34 proc.).

Autorzy badania podkreślają, że funkcjonowanie Kościoła katolickiego postrzegane jest na ogół pozytywnie w niemal wszystkich analizowanych grupach społecznych i demograficznych, ale stosunkowo najczęściej krytyczne oceny wyrażają badani w przedziale wiekowym 35-44 lat, mieszkańcy miast liczących od 20 tys. do 100 tys. ludności i największych aglomeracji, osoby z wyższym wykształceniem, o lewicowych poglądach politycznych, a także uczestniczący w praktykach religijnych lub w ogóle niebiorący w nich udziału.

We wrześniu CBOS odnotował najlepsze oceny obu izb parlamentu w ich bieżących kadencjach oraz jedną z najwyższych ocen prezydentury Bronisława Komorowskiego. Autorzy przypuszczają, że ta poprawa może mieć związek z wyborem Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, co w jakimś stopniu przełożyło się na ogólne poczucie polskiego sukcesu i wpłynęło na wzrost aprobaty dla klasy politycznej.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI), w dniach 11-17 września 2014 roku na liczącej 946 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

CBOS: ponad połowa Polaków ufa Kościołowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.