Cenne dary dla Muzeum kard. Kozłowieckiego

Cenne dary dla Muzeum kard. Kozłowieckiego
Kard. Adam Kozłowiecki SJ (fot. starawies.jezuici.pl)
KAI / mh

Ponad 30 teczek dokumentów, w tym teczkę map i świadectw rodziny Kozłowieckich, liczną korespondencję, pocztówki i wizytówki oraz dokumenty z przełomu XVIII, XIX i XX - przekazał ks. prof. Ludwik Grzebień SJ dla Muzeum Kardynała Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej.

"Dokumenty i skany dokumentów z przełomu XVIII, XIX i XX wieku posiadają dla Muzeum ogromną wartość. Ważny jest też fakt, że dokumentacja ta została przekazana ks. profesorowi, między innymi przez Zofię Kozłowiecką i s. Oktawię Kozłowiecką - bratanice kardynała oraz Juliana Franciszka Jachyrę Cmolassowskiego z Kanady" - informuje KAI Katarzyna Cesarz, kustosz Muzeum.

DEON.PL POLECA
"Przekazane przez ks. prof. L. Grzebienia SJ, wieloletniego przyjaciela księdza kardynała, dokumenty i pamiątki ogromnie wzbogacą naszą wiedzę o rodzinie Kozłowieckich, a także wydatnie powiększą zasoby archiwum tej rodziny w Muzeum. Do dokumentacji ks. Ludwik dołączył również swoją książkę pt. "Jezuici Polscy w Australii" - dodaje.

Wśród przekazanych dokumentów jednym z ciekawszych jest potwierdzenie szlachectwa Michała Kozłowieckiego w 1804 r. Ponadto w zbiorze znajdują się m.in.: "Podziękowanie Kierownictwa Odnowienia Zamku na Wawelu (30 000 mp)" z 1921 roku z podpisem Adolfa Szyszko-Bohusza, Akt i Statut Fundacji Naukowo-Wychowawczej imienia Adama Kozłowieckiego i Marii z Janochów Kozłowieckiej w Hucie Komorowskiej, odpis z 1 lipca 1931 r., a także sprawozdania administracyjne i rachunkowe kuratora fundacji, korespondencja Adama Kozłowieckiego oraz kopie map katastralnych majątków.

Ks. prof. Ludwik Grzebień , jezuita, rektor Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum " w Krakowie w latach 2004 - 2010, współpracuje z redakcją Polskiego Słownika Biograficznego . Opublikował ponad 750 prac naukowych, głównie z dziedziny historii zakonu, w tym 9 książek.

Od 2007 r., będąc członkiem Rady Programowej, stale wspiera i pomaga Fundację im Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego ,,Serce bez granic". Dzięki jego zbiorom wydano wiele pozycji poświęconych kard. Adamowi Kozłowieckiemu. Jest on autorem albumów pt. "Serce bez granic Obywatel Świata, Apostoł Afryki, Rodak z Huty Komorowskiej Ksiądz Kardynał Adam Kozłowiecki SJ 1911-2007" (2008 r., 2010 r.) z licznymi zdjęciami i ciekawymi opisami. Aktualnie przygotowana jest do druku jego "Genealogia Rodu Kozłowieckich". W 2012 roku został Laureatem Statuetki "Serce bez granic".

Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ mieści się w odrestaurowanej oficynie dworskiej, jedynej pozostałości po dawnym kompleksie parkowo-dworskim rodziny Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej. Swoją działalność prowadzi od 25 września 2011 roku.

Kard. Adam Kozłowiecki urodził się l kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii. Zmarł we wrześniu 2007 r., w wieku 96 lat.

Cenne dary dla Muzeum kard. Kozłowieckiego - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cenne dary dla Muzeum kard. Kozłowieckiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.