Norymberga: wystawa o kard. Kozłowieckim

Norymberga: wystawa o kard. Kozłowieckim
(fot. Wydawnictwo WAM)
8 lat temu
KAI / mh

W dniach od 4 października do 2 listopada w Akademie Caritas-Pirckheimer-Haus w Norymberdze eksponowana będzie wystawa "W poszukiwaniu pojednania. Z otwartymi dłońmi. Kardynał Adam Kozłowiecki SI". Jej uroczyste otwarcie odbędzie się dziś o godz. 17.30.

Wystawa przedstawia osobę oraz działalność kard. Adama Kozłowieckiego - jego osobistych przeżyć, działalności duszpasterskiej, społecznej i politycznej. Pokazuje również formy pielęgnowania pamięci wybitnego misjonarza.

Wystawa przygotowana została przez pracowników rzeszowskiego oddziału IPN-u. Powstała we współpracy z Fundacją im. ks. kardynała Adama Kozłowieckiego "Serce bez granic", Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego oraz Powiatem Kolbuszowskim. Jej współorganizatorami są: Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium oraz Akademie Caritas-Pirckheimer-Haus Nürnberg. Zgodnie z ustaleniami organizatorów, wystawa też będzie promować województwo podkarpackie.

Ks. kard. Adam Kozłowiecki urodził się l kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii. Zmarł w wieku 96 lat we wrześniu ubiegłego roku.

W uznaniu za wieloletnią pracę misyjną Jan Paweł II kreował go w 1998 r. kardynałem. Rok wcześniej z okazji 60-lecia swego kapłaństwa przybył do kraju ojczystego i uczestniczył we Mszy św. koncelebrowanej z Janem Pawłem II w Kaliszu i innych miastach.

Odznaczony został wieloma orderami zambijskimi, był symbolem przemian dokonanych na Czarnym Lądzie. Przez wiele lat był również członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a w samej Zambii kierował Papieskimi Dziełami Misyjnymi.

25 lipca 2007 r. kard. Kozłowiecki odebrał w Mpunde doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 28 września 2007 r. w wieku 96 lat. Pogrzeb odbył się w Lusace.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Norymberga: wystawa o kard. Kozłowieckim
Komentarze (3)
A
alu
4 października 2012, 22:36
Z uwagi na szacunek,  dla tak zasluzonego w sluzbie Bogu Kardynala,  nalezy jak najszybciej skorygowac kardynalny blad z Jego dwoma, roznymi datami  smierci, bo to jest dezinformacja, a ta nalezy tepic.
PK
postać kardynała godna uwagi
4 października 2012, 22:00
 Gratuluje autorowi wytrwałości w pisaniu - ten tekst powstawał wiele lat. Szacunek cóż za złośliwość z tak drobnej przyczyny, lepiej skupić sie na treści ważnej śp. Kardynał Adam Kozłowiecki nie życzyłby sobie tu takich złosliwości, ta pomyłka nie jest aż taka, poniżej poprawione. Ważny jest tekst bo dobry i bardzo bardzo godny uwagi. Warto poznać postać ks.Kardynała Adama Kozłowieckiego, a także obejrzeć film z Jego pogrzebu. Takie osobowości i autorytety zdarzaja się nieczęsto, Polska może być dumna z takiego Polaka, którego należałoby wpisac w poczet bohaterów.  
D
Dymer
4 października 2012, 18:37
4 akapit "Zmarł w wieku 96 lat we wrześniu ubiegłego roku." a w 7 "Zmarł 28 września 2007 r. w wieku 96 lat." Gratuluje autorowi wytrwałości w pisaniu - ten tekst powstawał wiele lat. Szacunek

Skomentuj artykuł

Norymberga: wystawa o kard. Kozłowieckim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.