"Chcemy powierzać Bogu życie tych, którym nie umieliśmy pomóc". W czwartek ekumeniczna modlitwa za uchodźców

"Chcemy powierzać Bogu życie tych, którym nie umieliśmy pomóc". W czwartek ekumeniczna modlitwa za uchodźców
Wnętrze Bazyliki Najświętszego Serca Jezusa w Krakowie. Fot. Tadeusz Łyczakowski
1 miesiąc temu
KAI/mł

- Wierzymy, że Bóg ma w opiece wszystkich i czuwa nad historią świata, chcemy więc stanąć wobec Niego i modlitwą wyrazić solidarność z tymi, którzy dziś najbardziej jej potrzebują – niezależnie od ich pochodzenia etnicznego, kultury, religii, historii, motywacji – mówi Andrzej Pietrzyk SJ.

Ekumeniczna modlitwa Taizé za uchodźców i migrantów „Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie” odbędzie się jutro, czyli w czwartek, 7 października, w jezuickiej bazylice NSPJ w Krakowie. Chrześcijanie różnych wyznań będą powierzać Bogu losy uchodźców i migrantów, zwłaszcza tych, którzy są przetrzymywani na granicy polsko-białoruskiej.

"Jesteśmy braćmi i siostrami"

"Chcemy rozpoznawać Jezusa w ludziach na granicy, w bezsilności i strachu rodziców, którzy nie mogą zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwa i ciepła. Pragniemy dostrzegać, że pokładają nadzieję i zaufanie w dobro obcych im ludzi. Chcemy powierzać Bogu życie tych, którym nie umieliśmy pomóc, i prosić, żeby uczył nas być braćmi i siostrami dla wszystkich” – deklarują organizatorzy nabożeństwa.

– Najważniejsze jest to, żeby w ludziach przetrzymywanych na granicy przede wszystkim zobaczyć ludzi. Nie zgadzamy się na ich odczłowieczanie – podkreśla Andrzej Pietrzyk SJ. – Wierzymy, że Bóg ma w opiece wszystkich i czuwa nad historią świata, chcemy więc stanąć wobec Niego i modlitwą wyrazić solidarność z tymi, którzy dziś najbardziej jej potrzebują – niezależnie od ich pochodzenia etnicznego, kultury, religii, historii, motywacji – dodaje.

Nie można relatywizować życia

Jezuita podkreśla, że wspólna modlitwa ma być świadectwem, że każde ludzkie życie ma wartość. – Nie można go relatywizować, a to dziś się dzieje, gdy podnosi się argument bezpieczeństwa państwa. Nasza modlitwa to wołanie o człowieczeństwo i solidarność. Nie jesteśmy chrześcijanami, jeśli nie reagujemy na kryzys człowieczeństwa na naszej wschodniej granicy – uważa zakonnik.

Organizatorem spotkania jest Grupa Taizé działająca przy Duszpasterstwie Akademickim WAJ.

Modlitwa w duchu Taizé

– Byliśmy w tym roku w Taizé i spotkaliśmy się z bratem Markiem, który od kilku lat zajmuje się uchodźcami i migrantami. To, o czym mówił, przestało być odległe, dzieje się blisko nas – dodaje A. Pietrzyk SJ.

Ekumeniczna modlitwa Taizé za uchodźców i migrantów „Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie” rozpocznie się w kościele NSPJ w Krakowie o godz. 20. Będzie również transmitowana na kanale YouTube jezuickiej bazyliki.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć tutaj

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
30,03 zł
42,90 zł

Wypełnić Ewangelię dokładnie co do litery – to jest pomysł na życie. Nie szukać niczego innego, tylko czerpać z tego, co jest napisane. 

Arcybiskup Grzegorz Ryś zabiera nas w podróż śladami jednego z najważniejszych...

Skomentuj artykuł

"Chcemy powierzać Bogu życie tych, którym nie umieliśmy pomóc". W czwartek ekumeniczna modlitwa za uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.