Chiny priorytetem nowego pontyfikatu

Chiny priorytetem nowego pontyfikatu
(fot. Mpuliticare / it.wikipedia.org / pl.wikipedia.org / Wikipedia Commons)
KAI / mh

Relacje z Chinami, które były priorytetem Benedykta XVI są także priorytetem jego następcy, Papieża Franciszka - stwierdził w wywiadzie dla włoskiej agencji ANSA prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Fernando Filoni.

Kard. Filoni zauważył, że od roku nie mamy w tych relacjach do czynienia z dialogiem, lecz jedynie ze studium. Dodał, że wysunięta przez niego publicznie przed rokiem (25. 10.2012) propozycja utworzenia komisji wspólnej dla rozpatrzenia spraw będących przedmiotem zainteresowania obydwu stron stanowiła dla nowego kierownictwa w Pekinie możliwość zrewidowania swych relacji wobec Stolicy Apostolskiej. "Wyjaśniliśmy nasze stanowisko, oni studiowali, studiują nadal - ufamy, że nadejdzie obecnie moment, kiedy możliwe będzie wznowienie dialogu" - stwierdził kard. Filoni.

DEON.PL POLECA
Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów zauważył, że zarówno w Watykanie jak i w Pekinie nastąpiła zmiana kierownictwa, co powinno pomóc w uzmysłowieniu sobie odpowiedzialności Chin za losy świata, a także za ich relacje z Kościołem. Po okresie oczekiwania, studium powinny jego zdaniem nastąpić konkretne kroki naprzód. Dodał, że nowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, abp Pietro Parolin miał okazję poznać nowe kierownictwo ChRL. Znajdujemy się więc w fazie, kiedy trzeba jeszcze trochę czasu, by te wydarzenia dojrzały, mając nadzieję, że nabiorą dla wszystkich sensu pozytywnego. Pytany, czy Chiny, będące priorytetem pontyfikatu Benedykta XVI może być także priorytetem dla Papieża Franciszka, kard. Filoni odpowiedział: "Nie tylko może, ale już jest".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chiny priorytetem nowego pontyfikatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.