Chiny: reżimowa teologia chrześcijańska?

Chiny: reżimowa teologia chrześcijańska?
(fot. roujo / Foter / CC BY-NC-ND 2.0)
KAI / kn

Ze względu na pojawiające się napięcia między komunistycznymi władzami a wspólnotami kościelnymi w Chinach rozważa się możliwość stworzenia w tym kraju własnej "teologii chrześcijańskiej".

Według reżimowego dziennika "China Daily" miałaby ona być koherentna z tamtejszą kulturą i podstawami socjalizmu. Jej głównym adresatem mają być wspólnoty reformowane.

"W ostatnich dziesięcioleciach chińskie Kościoły protestanckie bardzo szybko się rozwinęły, wprowadzając w życie narodową politykę religijną" - stwierdził w wypowiedzi dla chińskiego dziennika szef departamentu ds. wyznań Wang Zuo’an.

Według podanych informacji szacuje się, że w Chinach jest od 23 do 40 mln protestantów. Każdego roku w ich wspólnotach przyjmuje chrzest ok. 500 tys. wiernych. Istnieją zarówno grupy uznawane przez władze, jak też funkcjonujące poza oficjalnymi strukturami.

Tamtejsze media nie wspominają jednak o katolikach i nie podają żadnych liczb odnośnie do ich obecności w Państwie Środka. Nie wiadomo też, czy i przez nich miałaby zostać przyjęta nowa chińska teologia chrześcijańska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chiny: reżimowa teologia chrześcijańska?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.