Stolica Apostolska pragnie dialogu z Chinami

Stolica Apostolska pragnie dialogu z Chinami
(fot. Steve Evans / (CC BY-NC 2.0) / flickr.com)
6 lat temu
KAI / pk

"Stolica Apostolska opowiada się za konstruktywnym dialogiem z władzami chińskimi" - powiedział kard. Pietro Parolin w przededniu papieskiej podróży do Korei, gdzie, jak zaznacza, Kościół jest "organizacją religijną mającą duży wpływ na społeczeństwo".

"Kościół katolicki w Chińskiej Republice Ludowej jest żywy i aktywny; stara się być wierny Ewangelii, przekraczając ograniczenia i trudności - powiedział watykański sekretarz stanu w rozmowie z włoskim tygodnikiem katolickim «Famiglia Cristiana». - Stolica Apostolska opowiada się za konstruktywnym dialogiem z władzami świeckimi, by znaleźć rozwiązanie problemów, które ograniczają pełne wyznawanie wiary przez katolików, oraz by zapewnić klimat autentycznej wolności religijnej".

Kard. Parolin nakreśla napełniający otuchą obraz warunków, w jakich działa Kościół na Wschodzie, a zwłaszcza w Korei Południowej: "Najnowsze badania wykazały, że Kościół katolicki w Korei, mający 5,5 mln wiernych (jeszcze w 1955 roku było ich jedynie 0,25 mln) na 52 mln ludności (10,4 procent mieszkańców) jest organizacją religijną, która ma duży wpływ na lokalną społeczność. Jego wkład w rozwój kraju w różnych sektorach jest bardzo ceniony - szczególnie ze względu na 328 instytucji edukacyjnych (od szkół podstawowych po średnie oraz uczelnie wyższe i ośrodki kształcenia specjalnego), 200 ośrodków charytatywnych i socjalnych, 40 szpitali, 9 kolonii dla trędowatych, 513 domów dla osób starszych i niepełnosprawnych, 277 domów dziecka i przedszkoli, 83 poradnie rodzinne oraz inne placówki ochrony życia". Hierarcha wspomina ponadto "uznanie, jakim cieszą się katolicy ze względu na swój lojalny i sumienny udział w życiu społecznym kraju oraz szczególny wkład w rozwój ludzki poprzez szerzenie ideałów Ewangelii i pozytywny wpływ na ogólny postęp".

"W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat ziarenko gorczycy wspólnoty chrześcijańskiej w Korei, również dzięki zagwarantowaniu wolności wyznania, stało się mocnym drzewem z wieloma gałęziami - mówi watykański sekretarz stanu. - Korea, będąca terenem misyjnym, teraz już sama ewangelizuje. Przy okazji wizyty Papieża Franciszka Kościół będzie mógł ponownie zastanowić się nad rolą i misją głoszenia Dobrej Nowiny i wzrastania w «pasji» ewangelizacyjnej. Obecnie jest 957 koreańskich misjonarzy - księży i zakonnic - pracujących w 77 krajach Europy, Oceanii, Ameryki Łacińskiej, a szczególnie Azji". Podsumowując, kard. Parolin zauważa: "Historia Korei pozwala dotknąć prawdy, że Ewangelię można inkulturować i przynosi ona owoc w każdym środowisku, odpowiadając na najgłębsze oczekiwania narodów".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Stolica Apostolska pragnie dialogu z Chinami
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Stolica Apostolska pragnie dialogu z Chinami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.