Chrystus ma prawo obywatelstwa na ziemi

Chrystus ma prawo obywatelstwa na ziemi
(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
KAI / psd

Nasza obecność mówi, że Chrystus ma prawo obywatelstwa na naszej ziemi - powiedział abp Józef Michalik podczas procesji ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Przemyślu.

Dzisiejsza uroczystość w tym mieście miała charakter misyjny, bowiem uczestniczyli w niej trzej biskupi z Ekwadoru: abp Jose Mario Ruiz, bp Nestor Herrera, i bp Victor Corral oraz pochodzący z archidiecezji przemyskiej misjonarz w tym kraju ks. Zdzisław Rakoczy.

Homilię wygłosił abp Ruiz, który podkreślał udział polskich kapłanów w odnowę Kościoła w Ekwadorze.

W procesji Bożego Ciała w Przemyślu uczestniczyły tłumy wiernych. Abp Józef Michalik stwierdził, że dzisiaj miasto pięknieje widokiem ludzi modlących się. - Jestem wam za to wdzięczny: matkom, ojcom, babciom, wszystkim, którzy wychowują dzieci i Panu Jezusowi podprowadzają tę nadzieję Kościoła i naszej ojczyzny pod błogosławiące promienie Najświętszego Sakramentu. Potrzebne są takie uroczystości, potrzebne są takie wspólne, gromkie modlitwy, żebyśmy sobie zdawali sprawę z tego, że za wiarę i za Kościół jesteśmy odpowiedzialni wszyscy - mówił metropolita przemyski.

Abp Michalik zaznaczył, że im bliżej jesteśmy Chrystusa, tym bliżej jesteśmy centrum Kościoła i trzeźwiej oceniamy rzeczywistość, w jakiej żyjemy. - Nasza obecność mówi, że Chrystus ma prawo obywatelstwa na naszej ziemi, w sercu każdego człowieka. Jeśli kultura naszego narodu ma się rozwijać, to nie możemy sobie pozwalać na barbarzyństwo w zachowaniu, w nienawiści do drugiego człowieka, którym promieniują niekiedy ludzie zbytnio wpatrzeni w siebie, w swoją różnorodną karierę - powiedział.

Podkreślał, że siłą, nadzieją oraz przykładem dla człowieka wierzącego jest Chrystus, który zostawił swoje Ciało jako pokarm. - Nasza modlitwa, wynagrodzenie i wspólna manifestacja wiary jest potrzebna, żeby powiedzieć, że chcemy, żeby Chrystus był obecny pośród nas - mówił przewodniczący Episkopatu Polski.

Po przemówieniu abp. Michalika homilię wygłosił abp Jose Mario Ruiz, były przewodniczący Episkopatu Ekwadoru. Opowiedział o tym, jak przez wiele lat Kościół w jego kraju był prześladowany. - Wiarę podtrzymywały matki rodzin i na swój sposób uczyły kochać Jezusa i Maryję - mówił. - Dzisiaj już mamy własne seminarium. Mamy już 71 księży z naszej diecezji. To jest też zasługa księży polskich. Nie mówię tego, dlatego, że jestem w Polsce, ale dlatego, że jest to prawda - podkreślił.

W przemyskich uroczystościach Bożego Ciała uczestniczyli także duchowni i wierni Kościoła greckokatolickiego na czele ze swoim ordynariuszem abp. Janem Martyniakiem. Jest to jedyna procesja, która tego dnia przechodzi ulicami miasta i łączy dwie części Przemyśla leżące po dwóch stronach Sanu.

Procesję poprzedziła Msza św. przy kościele św. Józefa - księży salezjanów. Cztery ołtarze zostały umieszczone przy kościele Świętej Trójcy, w Rynku Starego Miasta oraz przy archikatedrach: greckokatolickiej i rzymskokatolickiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chrystus ma prawo obywatelstwa na ziemi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.