Chrystus nie usunął cierpienia, ale je uzdrowił
„Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni” (1 P 2, 24). Do rozważenia tych słów z 1 Listu św. Piotra o znaczeniu męki Chrystusa zachęca Papież w orędziu na przyszłoroczny Światowy Dzień Chorego.
Przypada on 11 lutego 2011 r., w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Opublikowany dziś dokument nosi datę uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata 21 listopada 2010 r.
Benedykt XVI zwraca uwagę, że obchody tego Światowego Dnia są okazją do refleksji nad tajemnicą cierpienia, a równocześnie do uwrażliwienia wspólnot kościelnych i całego społeczeństwa na potrzeby chorych. Przypomina, że społeczeństwo, które nie potrafi zaakceptować cierpiących ani im pomóc i współczuć, jest okrutne i nieludzkie (por. encyklika Spe salvi, 38).
Nawiązując do słów św. Piotra „Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni” podkreśla, że Chrystus cierpiał i umarł, ale potem zmartwychwstał. Dlatego Jego rany są znakiem naszego odkupienia i pojednania z Ojcem. Właśnie przez Chrystusowe rany możemy patrzeć oczyma nadziei na wszystkie nieszczęścia ludzkości. „Zmartwychwstając, Pan Jezus nie usunął ze świata cierpienia i zła, ale uzdrowił je u korzeni. Przemocy zła przeciwstawił wszechmoc miłości” – pisze Papież w orędziu na przyszłoroczny Dzień Chorego.
Skomentuj artykuł