Drugi przypadek pedofilii w zgromadzeniu chrystusowców? Zakon wydaje komunikat

Drugi przypadek pedofilii w zgromadzeniu chrystusowców? Zakon wydaje komunikat
(fot. cathopic.com)
1 rok temu
KAI / kk

W związku z wpłynięciem do Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zgłoszenia w sprawie molestowania seksualnego nieletniej przez szczecińskiego chrystusowca, ks. Stanisława G., zgromadzenie wdrożyło odpowiednie procedury.

W przekazanym komunikacie zakonnicy informują, że duchowny został zawieszony w pełnieniu posługi duszpasterskiej, sprawę zgłoszono do prokuratury i poinformowano o niej Stolicę Apostolską. Chrystusowcy deklarują dołożenie wszelkich starań, by chronić skrzywdzoną osobę.
Zakon zasłynął złożeniem kasacji do Sądu Najwyższego od wyroku przyznającego 1 milion zł zadośćuczynienia ofierze innego księdza ze zgromadzenia. Poszkodowana kobieta, wówczas 13-letnia dziewczynka, była molestowana i wielokrotnie gwałcona przez księdza Romana B. Pełnomocnik Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej twierdził wtedy, że "na gruncie obowiązujących przepisów prawa w Polsce", nie można przenosić odpowiedzialności za czyny karalne ze sprawcy na kościelne osoby prawne.
Poza sprawą karną poszkodowana kobieta wytoczyła proces także Towarzystwu Chrystusowemu dla Polonii Zagranicznej, do którego należał były już ksiądz Roman B. Sąd Okręgowy w Poznaniu, w styczniu ub. roku, zasądził na rzecz kobiety milion złotych zadośćuczynienia i 800 zł miesięcznie dożywotniej renty od zgromadzenia. W uzasadnieniu wyroku, sąd stwierdził m.in., że Roman B. "wykorzystał swoją pozycję zawodową jako ksiądz" - poznał dziewczynkę na lekcji religii, zapraszał na plebanię, czyli do "miejsca służbowego".

Teraz chrystusowcy odnieśli się do drugiego przypadku księdza Stanisława G., który zostanie ujawniony w poniedziałkowym wydaniu "Dużego Formatu". Autorka reportażu Katarzyna Surmiak-Domańska informowała o tym na Facebooku pisząc:

"Chrystusowcom kroi się kolejna afera pedofilska. Po wrześniowym reportażu, w którym opisałam m.in. jak to władze Towarzystwa Chrystusowego nie czują się winne tego, że skierowały do pracy z dziećmi ciężko zaburzonego pedofila Romana Behrendta i domagają się od jego ofiary Katarzyny zwrotu zasądzonego odszkodowania, zgłosiła się do mnie pani Marta, dawna solistka chrystusowego chóru dziecięcego Serduszka. Twierdzi, że od 11. do 16. roku życia była molestowana przez założyciela zespołu ks. Stanisława G. - starszego kolegę Behrendta z zakonu i z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Prokuratura już prowadzi śledztwo. Wszystko opowiem w najbliższym DF-ie"

 

Publikujemy pełną treść komunikatu rzecznika prasowego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej:

Z głębokim żalem i bólem przyjęliśmy w ostatnim czasie zawiadomienie o dramacie młodej osoby. Dotyczyło ono jednego z księży naszego Zgromadzenia pracującego w minionych latach w Szczecinie.

Zgodnie z przyjętymi wewnętrznymi standardami postępowania Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej monitoruje i weryfikuje docierające do Zgromadzenia sygnały i informacje mogące wskazywać na ewentualność popełnienia czynu zabronionego prawem lub przepisami kościelnymi przez któregokolwiek z członków naszego Zgromadzenia.

W związku z tym zgłoszeniem informujemy, iż mając na uwadze dobro pokrzywdzonej, potwierdzając tym samym całkowity brak tolerancji wobec sprawców przestępstw wykorzystywania seksualnego nieletnich, Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej jest głęboko poruszone faktem, że ks. Stanisław G., działający w latach 1989 do 2002 w Szczecinie, wbrew regułom prawa zakonnego, łamiąc znane mu zasady nie tylko prawne, ale i moralne, mógł dopuścić się zabronionego czynu.

Dlatego zachowując wszystkie procedury obowiązującego prawa, Towarzystwo Chrystusowe podjęło działania w celu wyjaśnienia, czy w sprawie nie doszło do popełnienia przestępstwa. Bezpośrednio po przyjęciu zgłoszenia przez Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zaproponowaliśmy pokrzywdzonej złożenie wniosku do prokuratury. Osoba pokrzywdzona oświadczyła nam, że nie złożyła takiego wniosku.

Działając na mocy prawa, sami rozpoczęliśmy procedurę prawną, składając 24 października 2019 roku wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w prokuraturze. Jednocześnie zawiesiliśmy ks. Stanisława G. w spełnianiu posługi duszpasterskiej oraz poinformowaliśmy o całej sprawie Stolicę Apostolską. Mając na uwadze nasze silne przekonanie, że sprawa ta powinna zostać wyjaśniona do końca, deklarujemy naszą pełną współpracę z właściwymi organami śledczymi.

Oczekując na wyjaśnienie wszczętych postępowań oraz dbając o dobro śledztwa i osób powiązanych ze sprawą, powstrzymujemy się od wszelkich dodatkowych komentarzy. Dołożymy jednak wszelkich starań, by chronić przede wszystkim osobę już raz skrzywdzoną.

ks. dr Marek Grygiel SChr

Dyrektor Biura Prasowego

Rzecznik Prasowy Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

Poznań́, dnia 29 listopada 2019 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Drugi przypadek pedofilii w zgromadzeniu chrystusowców? Zakon wydaje komunikat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.