Chrześcijanie i muzułmanie modlą się razem w intencji pokoju na świecie. "Te spotkania są unikatowe"

Chrześcijanie i muzułmanie modlą się razem w intencji pokoju na świecie. "Te spotkania są unikatowe"
(fot. shutterstock.com)
11 miesięcy temu
KAI / jb

Ponad 30 chrześcijan i muzułmanów uczestniczy w międzywyznaniowych medytacjach w intencji pokoju na świecie, które odbywają się w dniach 15 - 21 lipca w klasztorze księży pallotynów w Kielcach.

Opiekunami duchowymi obu religijnych tradycji są: Szajch Hamid Hasan z Indii i ks. Jan Oleszko SAC, rektor kościoła na Karczówce.

W spotkaniach medytacyjnych uczestniczą przedstawiciele wielu grup etnicznych, m.in. z Australii, Nowej Zelandii, Anglii, Niemiec, Kazachstanu, Francji i Tunezji. Jak poinformował KAI organizator Andrzej Saramowicz, łączy ich to, że są wspólnotą muzułmańską sufich. Chrześcijanie, których prowadzi ks. Jacek Oleszko SAC, są z Kielc.

- Ważnym elektem tych spotkań, oprócz tego, że chrześcijanie i muzułmanie wykonują swoje praktyki medytacyjne, jest to, że raz w ciągu dnia spotkają się wspólnie w intencji pokoju na świecie - informuje organizator, zaznaczając, że bardzo istotne jest to, iż przez pięć dni uczestnicy mogą się spotykać i poznawać także podczas nieformalnych rozmów.

- To jest ważne, że mogą się spotkać zupełnie jako zwykli ludzie, a nie tylko jako wyznawcy swoich religii. Z tego wynikają bardzo cenne komentarze i refleksje, szczególnie osób, dla których świat islamu jest zupełnie nieznany i mało zrozumiały. Tutaj mają okazję bezpośrednio porozmawiać i zadawać pytania - mówi Andrzej Saramowicz.

Oficjalne wspólne spotkania polegają na dyskusjach wokół stanowiska chrześcijan i muzułmanów odnośnie przeznaczenia, bliskości Boga, ścieżki duchowej dwóch tradycji i wielu innych kwestii religijnych.

- Uczestnicy z takich spotkań wychodzą zdecydowanie wzbogaceni, również o to najcenniejsze doświadczenie osobiste spotkania innego człowieka. Tego rodzaju spotkania są, moim zdaniem, unikatowe, nie widziałem do tej pory, by muzułmanie i chrześcijanie spotkali się na medytacji na rzecz pokoju, który jest nie do przecenienia - dodaje A. Saramowicz.

Zdaniem rozmówcy KAI, jest to ważne szczególnie dzisiaj, kiedy mamy na świecie tyle napięć, różnych lęków i od środowiska, i od imigrantów, i od polityków, którzy straszą samych siebie. Takie spotkania mają efekty pozytywnego oddźwięku.

- Należymy do bardzo nielicznych, jeśli nie jedynych obecnie, którzy organizują takie międzywyznaniowe medytacje. Nie są to panele dyskusyjne, podczas których prowadzone są rozmowy o teologii i o tym czym się różnimy, a co nas łączy. My się takimi sprawami nie zajmujemy, ale pragniemy doświadczyć bezpośrednio drugą istotę ludzką. Nie chodzi nam o to, byśmy sobie wzajemnie udowadniali, kto jest bliżej prawdy. Chcemy doświadczyć człowieka i Boga w człowieku - podkreśla organizator.

Andrzej Saramowicz jest absolwentem Queensland Institue of Natural Science w Australii. Jest autorem wielu artykułów i tłumaczem. Prowadzi Szkołę Nauk Sufich. Udziela instrukcji w dziedzinie medytacyjnych praktyk sufickich. Mieszka w Warszawie.Sufizm jest mistycznym nurtem Islamu, który dąży do poznania i doświadczenia Boga.

Pierwsze spotkanie medytacyjne muzułmanów i chrześcijan w Kielcach zorganizowane zostało w 2015 roku. Ta inicjatywa jest oddolna, wynikająca z potrzeby serca dzielenia się z innymi w atmosferze zrozumienia i pokoju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chrześcijanie i muzułmanie modlą się razem w intencji pokoju na świecie. "Te spotkania są unikatowe"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Chrześcijanie i muzułmanie modlą się razem w intencji pokoju na świecie. "Te spotkania są unikatowe"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.