Chrześcijanie przerażeni sytuacją w Londynie

Chrześcijanie przerażeni sytuacją w Londynie
The Catholic Herald podkreśla, że ostatnie zamieszki muszą przebudzić brytyjskie społeczeństwo i skłonić je do rezygnacji z programów społecznych, które okazały się chybione. Jeśli się nie obudzimy, Londyn skończy jak Nairobi (fot. EPA/KERIM OKTEN / flickr.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / slo

Przerażenie, niedowierzanie i bezradność - te słowa najpełniej oddają postawę angielskich hierarchów kościelnych wobec burd, które od soboty wstrząsały Londynem, a następnie również innymi miastami Wielkiej Brytanii.

Jeszcze we wtorek rano, a zatem po trzeciej nocy zamieszek, publicyści dwóch konkurujących tygodników katolickich (The Tablet i The Catholic Herlad) pytali się, co się stało z liderami wspólnoty anglikańskiej i Kościoła katolickiego, dlaczego milczą. To milczenie było tym bardziej intrygujące, że kościelni zwierzchnicy w Wielkiej Brytanii są znani ze swego społecznego zaangażowania i chętnie wypowiadają się na temat wszelkich kryzysowych sytuacji.

Jeszcze tego samego dnia katolicki Prymas Anglii i Walii odpowiedział jasnym oświadczeniem, które zdecydowanie potępia akty przemocy i grabieży na brytyjskich ulicach. Również przedwczoraj odezwał się anglikański biskup Londynu. Bp Richard Chartres przyznaje, że wydarzenia ostatnich nocy skłaniają do poważnej analizy roli gangów w kulturze stolicy. Powstrzymuje się on od słów potępienia czy nagany. Zapewnia natomiast, że wspólnoty anglikańskie modlą się o zakończenie burd i będą wspierać tych, którzy w nich ucierpieli.

Na bardziej wyczerpujące analizy zdobywają się natomiast katoliccy publicyści. Ks. Alexander Lucie-Smith z tygodnika The Catholic Herald podkreśla, że ostatnie zamieszki muszą przebudzić brytyjskie społeczeństwo i skłonić je do rezygnacji z programów społecznych, które okazały się chybione. Jeśli się nie obudzimy, Londyn skończy jak Nairobi - przestrzega katolicki duchowny na łamach The Catholic Herald.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chrześcijanie przerażeni sytuacją w Londynie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.