Chrześcijańsko-islamskie spotkanie młodzieży w Kairze

Chrześcijańsko-islamskie spotkanie młodzieży w Kairze
(fot. shutterstock.com)
KAI / psd

"Zaangażowanie młodzieży, religia i przemoc" - to temat wspólnego seminarium młodzieży Światowej Rady Kościołów (ŚRK) i sunnickiego Uniwersytetu Al-Azhar. Rozpoczęło się ono 19 sierpnia w Kairze. Jest to pierwszy wspólny projekt obu tych gremiów dotyczący młodzieży, poinformowała ŚRK.

W seminarium, które potrwa do 22 sierpnia, uczestniczy 40 młodych ludzi z 14 krajów. Połowa z nich to chrześcijanie, a druga połowa - muzułmanie. W programie przewidziane jest m.in. spotkanie z patriarchą koptyjskim Tawadrosem (Teodorem) II, z wielkim imamem Uniwersytetu Al-Azhar, Ahmadem Mohammadem al-Tayyebem, oraz z sekretarzem generalnym Ligi Arabskiej, Ahmadem Abu al-Ghaytem.

Uczestnicy seminarium przedyskutują m.in. kwestię oddziaływania przesłań religijnych i zastanowią się, czy przyczyniają się one do budowania pokoju, czy też wywołują napięcia kończące się przemocą. Omawiana będzie też rola instytucji religijnych, takich jak Instytut Ekumeniczny w Bossey, czy Uniwersytet Al-Azhar w Kairze, w kontekście krzewienia pokoju.

"Religia i młodzież często znajdują się dziś w centrum wydarzeń, związanych z przemocą i radykalizmem", podkreśliła Carla Khijoyan, pełnomocniczka ds. młodzieży w ŚRK. - Naszą odpowiedzią nie jest strach i izolacja, lecz zaproszenie do współpracy i do wspólnego wyruszenia na pielgrzymkę sprawiedliwości i pokoju", dodała.

W czasie seminarium w Kairze młodzi jego uczestnicy - chrześcijanie i muzułmanie - będą otwarcie dyskutowali na "trudne i drażliwe tematy" w atmosferze wzajemnego zaufania i porozumienia, deklarują organizatorzy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chrześcijańsko-islamskie spotkanie młodzieży w Kairze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.