Chwalcie łąki umajone ..." - czyli nabożeństwa majowe na Krakowskim Przedmieściu

(fot. CC0 Creative Commons / pixabay.com)
KAI / kk

Maturzyści, studenci, emeryci, a nawet bezdomni zebrali się wczoraj na Krakowskim Przedmieściu żeby zaśpiewać litanię loretańską i pieśni ku czci Maryi przy pomniku Matki Boskiej Pasawskiej. Zapominana powoli tradycja nabożeństw majowych przy kapliczkach i kultywowana głównie na wsiach, wraca do łask w stolicy.

W 2014 r. środowisko magazynu "Dywiz" zaczęło organizować majowe nabożeństwa przy warszawskich kapliczkach. W facebookowym wydarzeniu tak napisano: "Będziemy wzywać Chrystusa za wstawiennictwem Maryi - kobiety, która, jak stwierdza II Sobór Watykański «nie została czysto biernie przez Boga użyta, lecz z wolną wolą i posłuszeństwem czynnie współpracowała w dziele zbawienia ludzkiego». W Litanii loretańskiej zwrócimy się do tej, którą nazywamy Ucieczką grzesznych".

DEON.PL POLECA


W tym roku różne okoliczności nie pozwalają kontynuować Dywizowi tradycji, dlatego nawiązując do tej inicjatywy Dawid Gospodarek, dziennikarz KAI i redaktor polskiej edycji "Magnificat", zaprosił chętnych do odśpiewania litanii loretańskiej i pieśni maryjnych w majowe środy pod figurę Matki Boskiej Pasawskiej na Krakowskim Przedmieściu. - Wspólne śpiewanie to nie tylko duchowe przeżycie i piękna tradycja, ale również dziedzictwo kulturowe. Mocno tego doświadczyłem, gdy organizowałem kiedyś podobne spotkania śpiewacze w Krakowie i przychodziły na nie również osoby niewierzące. Warto zauważyć, że to oddolna inicjatywa świeckich - mówi dziennikarz KAI.

- Miejsce, które wybraliśmy, wydaje się idealne, bo sama figura Matki Bożej jest piękna, otoczona zielenią i z bogatą historią: stanowi wotum za zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, przetrwała bombardowanie Warszawy podczas II wojny światowej. Lokalizacja też jest dobra, bo uczestnicy nikomu nie stoją na drodze i ciekawie kontrastują z ruchliwym i hałaśliwym centrum Warszawy. Rzeczywiście śpiew przyciągał: przechodnie z zainteresowaniem przyglądali się wydarzeniu i włączali do wspólnego śpiewu. Na szczęście dziś każdy tekst litanii i pieśni może znaleźć w smartfonie. Na przyszły tydzień dla starszych uczestników postaramy się wydrukować te teksty - tłumaczy.

Następne nabożeństwo odbędzie się 16 maja o godz. 18.30. - Zapraszam serdecznie w kolejne środy. Zachęcam do śledzenia bieżących informacji na facebookowym wydarzeniu "Majowe na Krakowskim Przedmieściu" - zachęca dziennikarz KAI.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chwalcie łąki umajone ..." - czyli nabożeństwa majowe na Krakowskim Przedmieściu
Komentarze (1)
11 maja 2018, 10:08
Dla tych co im się wydaje, że kult maryjny jest OK. Ciekawe fragmenty z poropagowanej przez deon pieśni: Chwalcie łąki umajone (...) Chwalcie z nami Panią Świata (...) Ona dzieł Boskich korona, Nad Anioły wywyższona; Choć jest Panią nieba, ziemi, Nie gardzi dary naszymi (...) A teraz z litanii loterańskiej: Święta Maryjo, Święta Boża Rodzicielko, Święta Panno nad pannami, Matko Chrystusowa, Matko Kościoła, Matko łaski Bożej, Matko Miłosierdzia, Matko nieskalana, Matko najczystsza, Matko dziewicza, Matko nienaruszona, Matko najmilsza, Matko przedziwna, Matko dobrej rady, Matko Stworzyciela, Matko Zbawiciela, Panno roztropna, Panno czcigodna,  Panno wsławiona, Panno można, Panno łaskawa, Panno wierna, Zwierciadło sprawiedliwości, Stolico mądrości, Przyczyno naszej radości, Przybytku Ducha Świętego, Przybytku chwalebny, Przybytku sławny pobożności, Różo duchowna, Wieżo Dawidowa, Wieżo z kości słoniowej, Domie złoty, Arko przymierza, Bramo niebieska, Gwiazdo zaranna, Uzdrowienie chorych, Ucieczko grzesznych, Pocieszycielko strapionych, Wspomożenie wiernych, Królowo Aniołów, Królowo Patriarchów, Królowo Proroków, Królowo Apostołów, Królowo Męczenników, Królowo Wyznawców, Królowo Dziewic, Królowo wszystkich Świętych, Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta, Królowo wniebowzięta, Królowo różańca świętego, Królowo rodzin, Królowo pokoju, Królowo Polski.