Chwalcie łąki umajone ..." - czyli nabożeństwa majowe na Krakowskim Przedmieściu

Chwalcie łąki umajone ..." - czyli nabożeństwa majowe na Krakowskim Przedmieściu
(fot. CC0 Creative Commons / pixabay.com)
2 lata temu
KAI / kk

Maturzyści, studenci, emeryci, a nawet bezdomni zebrali się wczoraj na Krakowskim Przedmieściu żeby zaśpiewać litanię loretańską i pieśni ku czci Maryi przy pomniku Matki Boskiej Pasawskiej. Zapominana powoli tradycja nabożeństw majowych przy kapliczkach i kultywowana głównie na wsiach, wraca do łask w stolicy.

W 2014 r. środowisko magazynu "Dywiz" zaczęło organizować majowe nabożeństwa przy warszawskich kapliczkach. W facebookowym wydarzeniu tak napisano: "Będziemy wzywać Chrystusa za wstawiennictwem Maryi - kobiety, która, jak stwierdza II Sobór Watykański «nie została czysto biernie przez Boga użyta, lecz z wolną wolą i posłuszeństwem czynnie współpracowała w dziele zbawienia ludzkiego». W Litanii loretańskiej zwrócimy się do tej, którą nazywamy Ucieczką grzesznych".

W tym roku różne okoliczności nie pozwalają kontynuować Dywizowi tradycji, dlatego nawiązując do tej inicjatywy Dawid Gospodarek, dziennikarz KAI i redaktor polskiej edycji "Magnificat", zaprosił chętnych do odśpiewania litanii loretańskiej i pieśni maryjnych w majowe środy pod figurę Matki Boskiej Pasawskiej na Krakowskim Przedmieściu. - Wspólne śpiewanie to nie tylko duchowe przeżycie i piękna tradycja, ale również dziedzictwo kulturowe. Mocno tego doświadczyłem, gdy organizowałem kiedyś podobne spotkania śpiewacze w Krakowie i przychodziły na nie również osoby niewierzące. Warto zauważyć, że to oddolna inicjatywa świeckich - mówi dziennikarz KAI.

- Miejsce, które wybraliśmy, wydaje się idealne, bo sama figura Matki Bożej jest piękna, otoczona zielenią i z bogatą historią: stanowi wotum za zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, przetrwała bombardowanie Warszawy podczas II wojny światowej. Lokalizacja też jest dobra, bo uczestnicy nikomu nie stoją na drodze i ciekawie kontrastują z ruchliwym i hałaśliwym centrum Warszawy. Rzeczywiście śpiew przyciągał: przechodnie z zainteresowaniem przyglądali się wydarzeniu i włączali do wspólnego śpiewu. Na szczęście dziś każdy tekst litanii i pieśni może znaleźć w smartfonie. Na przyszły tydzień dla starszych uczestników postaramy się wydrukować te teksty - tłumaczy.

Następne nabożeństwo odbędzie się 16 maja o godz. 18.30. - Zapraszam serdecznie w kolejne środy. Zachęcam do śledzenia bieżących informacji na facebookowym wydarzeniu "Majowe na Krakowskim Przedmieściu" - zachęca dziennikarz KAI.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chwalcie łąki umajone ..." - czyli nabożeństwa majowe na Krakowskim Przedmieściu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.