Co Jan Paweł II zrobił w sprawie pedofilii w Kościele? "Szklany Dom" - nowy film Pauliny Guzik

Co Jan Paweł II zrobił w sprawie pedofilii w Kościele? "Szklany Dom" - nowy film Pauliny Guzik
Kadr z filmu Pauliny Guzik "Szklany Dom". Premiera 18 maja 2022 r.
Deon.pl/materiały prasowe

- Jan Paweł II był papieżem, za którego pontyfikatu na światło dzienne wypłynął kryzys wykorzystywania seksualnego przez księży, i papieżem, który odpowiadał na niego w prawdziwym zderzeniu z górą lodową. Efektem tego były przełomowe dokumenty, które do dziś służą Kościołowi w jego oczyszczeniu - mówi Paulina Guzik, reżyser filmu "Szklany Dom", którego tematem są działania papieża Jana Pawła II w sprawie pedofilii w Kościele katolickim. Premiera filmu odbędzie się 18 maja 2022 r. o godz. 21 na antenie TVP1.

- Ten film powstał z potrzeby poszukiwania prawdy, nie sensacji - wyjaśnia Paulina Guzik, dziennikarka telewizyjna i publicystka. - W filmie analizujemy też kilka konkretnych, bolesnych spraw, osadzając papieskie decyzje w kontekście czasów, w których żył i sprawował swój urząd Jan Paweł II - dodaje.

Tytuł „Szklany Dom” nawiązuje do słów św. Jana Pawła II, który mówił: „Kościół naszych czasów powinien stać się szklanym domem, przejrzystym i wiarygodnym, i jest to dobre”.

W filmie występują znawcy historii pontyfikatu Jana Pawła II, ale też eksperci zajmujący się problemem wykorzystywania seksualnego w Kościele: Valentina Alazraki, George Weigel, John Allen, kard. George Pell, ks. Sławomir Oder. Rozmówcą Pauliny Guzik jest też Daniel Pittet, osoba skrzywdzona w Kościele. Daniel wielokrotnie spotykał się z Janem Pawłem II.

DEON.PL POLECA

W filmie wypowiadają się także: abp Charles Scicluna – wieloletni współpracownik kardynała Josepha Raztingera i Sekretarz Pomocniczy Kongregacji Nauki Wiary, abp Juan Ignacio Arrieta, sekretarz papieskiej Rady Tekstów Prawnych i kard. Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz Jana Pawła II.

Jak podkreśla autorka filmu, wiele decyzji i spraw, jakie toczyły się w trakcie pontyfikatu Jana Pawła II, ma wpływ na Kościół dzisiaj – normy wprowadzone przez Jana Pawła II wzmocnili nowymi dokumentami zarówno Benedykt XVI, jak i papież Franciszek.

Po premierze filmu „Szklany Dom" odbędzie się debata, w której udział wezmą ks. Piotr Studnicki, Tomasz Terlikowski, Ewa Czaczkowska i Marcin Przeciszewski.

Uczestnicy dyskusji zastanawiać się będą m.in. nad tym, jaka przyszłość czeka Kościół i czy Kościół, jako Szklany Dom będzie mógł w pełni otworzyć się na prawdę w duchu transparencji, do której zachęca papież Franciszek.

„Szklany Dom – odpowiedź Jana Pawła II na kryzys wykorzystywania seksualnego w Kościele” - film w reżyserii Pauliny Guzik. Premiera 18 maja o godz. 21:00 w TVP1.

Zobacz zwiastun filmu "Szklany Dom"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Co Jan Paweł II zrobił w sprawie pedofilii w Kościele? "Szklany Dom" - nowy film Pauliny Guzik
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.