Francja: oskarżenia o molestowanie dotyczą ponad 3 tys. duchownych

Francja: oskarżenia o molestowanie dotyczą ponad 3 tys. duchownych
Fot. Stefan Kunze / unsplash.com
KAI / tk

We Francji ukaże się raport niezależnej komisji, która przez 2,5 roku badała zjawisko wykorzystywania seksualnego w środowisku kościelnym. Pierwsze dane mówią o ponad 3 tys. kapłanach, którzy dopuścili się przestępstwa.

W okresie od 1950 do 2020 r. od 2900 do 3200 kapłanów i zakonników miało się dopuścić nadużyć względem osób nieletnich. W tym okresie we Francji posługę pełniło 115 tys. duchownych. Oznacza to, że oskarżenia dotyczą niespełna 3 proc. kapłanów i zakonników.

Dane te komisja uzyskała na podstawie rozmów z ofiarami oraz badań w archiwach zarówno państwowych, jak i kościelnych. Philippe Portier, który kierował pracą historyków, podkreślił, że archiwa kościelne okazały się kompletne.

W kontekście zaplanowanej na jutro prezentacji raportu niezależnej komisji przypomina się, że wykorzystywanie małoletnich to problem ogólnospołeczny. Jak wynika z przeprowadzonych w ubiegłym roku badań, 10 proc. dorosłych Francuzów przyznaje, że jako nieletni padli ofiarą molestowania.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Francja: oskarżenia o molestowanie dotyczą ponad 3 tys. duchownych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.