Niemcy. Biskupi ujednolicają przepisy ws. przestępstw na tle seksualnym

Niemcy. Biskupi ujednolicają przepisy ws. przestępstw na tle seksualnym
Fot. Jomarc Cala / unsplash.com
PAP / tk

Bp. Georg Bätzing, przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów, zapewnił, że przestępstwa wykorzystywania seksualnego małoletnich będą priorytetem w programie pracy niemieckich hierarchów.

Bp Bätzing, przedstawił kroki podjęte przez episkopat Niemiec w związku z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich przez osoby duchowne, zmierzające do przejrzystości, uznania błędów, oskarżenia winnych, naprawienia szkód. Wyjaśnił, że biskupi niemieccy ustanowili obecnie „standaryzację" dla wszystkich diecezji w postępowaniu z „aktami osobowymi".

Dzięki temu w przyszłości wszelkie przypadki nadużyć będą rejestrowane w sposób przejrzysty i jednolity we wszystkich diecezjach. Komisje diecezjalne, które zostały utworzone w ostatnich latach w celu monitorowania pozwów, otrzymały również jednolite wytyczne dotyczące postępowania w przypadkach nadużyć, a także określono sposoby bliższego i bardziej regularnego kontaktu między organami diecezji i konferencji biskupów a komitetami ds. ofiar, które zostały utworzone zarówno w diecezjach, jak i na szczeblu krajowym.

Odszkodowania dla ofiar przestępstw

Bp Bätzing odniósł się także do kwestii odszkodowań, które będą wypłacane ofiarom według parametrów ustalonych w tabelach federalnych, ale - jak zaznaczył – „według najwyższych przewidzianych wartości", ponieważ adekwatność kwot w tych tabelach „była przedmiotem krytyki i dyskusji w opinii publicznej”. Odpowiadając na pytanie dziennikarza, czy Kościół „walczy o przetrwanie", przewodniczący niemieckiego episkopatu powiedział: „Znajdujemy się w decydującym momencie: wszyscy biskupi są gotowi zaangażować się w odzyskanie zaufania i stworzenie warunków, aby nie było ono już zawiedzione”.

Odnosząc się do debaty na temat tzw. „drogi synodalnej” bp Bätzing stwierdził: „nie wszyscy myślimy w ten sam sposób, ale możemy iść naprzód tylko poprzez uważne słuchanie najgłębszych próśb, które każdy z nas wyraża”. Zaznaczył, że dyskusja była „żywa, ale pogodna”. Jak wiadomo proces ten niemieccy biskupi podjęli wraz z Centralnym Komitetem Katolików Niemieckich, a w przyszły weekend odbędzie się we Frankfurcie spotkanie, które ma rozpocząć pierwszą dyskusję nad dokumentami. Biskupi dyskutowali o „synodalności" i „źródłach teologicznych" - wyjaśnił przewodniczący konferencji.

Zdaniem biskupa Bätzinga „rozwój Magisterium jest możliwy" - ale odnowa Kościoła musi dokonywać się tak, aby „umacniać Kościół w jego istocie, a nie zmieniania jego istoty". Biskupi dyskutowali także nad dokumentem przygotowanym przez Forum Synodalne na temat władzy w Kościele.

Odpowiedzialna za te kwestie komisja episkopatu wyraziła krytykę tekstu, który zostanie przedstawiony na zgromadzeniu synodalnym. Sesja plenarna przeszła następnie do dyskusji na temat synodu Kościoła powszechnego: droga niemiecka i ta zainicjowana przez papieża Franciszka „mają wspólny cel: uczynić widzialną i namacalną dobrą nowinę Ewangelii w świetle znaków czasu" - czytamy w komunikacie końcowym zebrania niemieckich biskupów.

Źródło: PAP / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Niemcy. Biskupi ujednolicają przepisy ws. przestępstw na tle seksualnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.