Ks. Zollner: mówienie o nadużyciach seksualnych jest wciąż tematem tabu

Ks. Zollner: mówienie o nadużyciach seksualnych jest wciąż tematem tabu
Fot. Bistum Würzburg / YouTube.com
vaticannews.va / Marek Krzysztofiak SJ / tk

Ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich uważa, że choć Europa Środkowo-Wschodnia mierzy się z problemami wykorzystywania seksualnego, to wiele zostało dotychczas zrobione, aby chronić dzieci i bezbronnych dorosłych.

Jak pisze Marek Krzysztofiak SJ Wszystkie Episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

- Oczekujemy, że każdego roku konferencja biskupów w każdym kraju opracuje tzw. Krajowy Raport, w którym zawarte będą informacje o tym, jak radzono sobie z przypadkami nadużyć, a także o liczbie oskarżeń i prowadzonych postępowań. Dzieje się to już w niektórych częściach globu, ale nie jest jeszcze standardem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział ks. Zollner.

Seksualność tematem tabu

- Oczekujemy, że zostanie to bezzwłocznie wdrożone. Rzecz jasna, sytuacje krajów są różne. Istnieją miejsca, gdzie katolicy są dużą siłą społeczną, w innych są mniejszością, a to przekłada się na gorsze zasoby ludzkie czy mniejsze możliwości finansowe. Problemem, który wymaga przepracowania jest też seksualność objęta tabu. Mówienie o nadużyciach jest dla wielu bardzo trudne. Najważniejsze jednak, że są instytucje i ludzie, którzy pracują by wdrażać odpowiednie środki i by zachodziła zmiana mentalności – mówi duchowny.

Źródło: vaticannews.va / Marek Krzysztofiak SJ / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Ks. Zollner: mówienie o nadużyciach seksualnych jest wciąż tematem tabu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.