Ks. Zollner: giganci technologiczni muszą zapobiegać nadużyciom w sieci

Ks. Zollner: giganci technologiczni muszą zapobiegać nadużyciom w sieci
Fot. Nahel Abdul Hadi / Unsplash
6 miesięcy temu
KAI/vaticannews.va

Giganci technologiczni muszą robić więcej, aby zapobiegać nadużyciom w sieci – uważa ks. Hans Zollner, watykański specjalista od ochrony nieletnich. Niemiecki jezuita zauważył, że rozwój nowych technologii, szczególnie z branży informacyjnej, spowodował powstanie bardziej kreatywnych i niebezpiecznych form nadużyć, szczególnie wobec dzieci.

Ks. Zollner zaznaczył, że w miarę jak świat staje się coraz bardziej cyfrowy, konieczne jest wprowadzanie coraz skuteczniejszych środków bezpieczeństwa, dorównujących zagrożeniom. Ostrzegł, że w ostatnich latach znacząco wzrosło rozpowszechnianie w sieci pornografii dziecięcej, a drastyczny wzrost tego zjawiska nastąpił w czasie pandemii Covid-19, gdy świat stał się bardziej zależny od internetu.

Do nowych form wykorzystywania należy m.in. grooming, czyli działania podejmowane w internecie w celu zaprzyjaźnienia się z dzieckiem i sukcesywnego zmniejszania jego oporów, aby później je seksualnie wykorzystać. Często kolejnym krokiem jest tzw. sekstorcja, czyli wymuszenie na dziecku czynności seksualnych poprzez grożenie mu ujawnieniem w sieci kompromitujących materiałów uzyskanych wcześniej.

Jednym z największych zagrożeń czyhających na nieletnich w cyfrowym świecie jest sexting, czyli nawiązywanie relacji o podłożu seksualnym poprzez wiadomości tekstowe wysyłane za pomocą różnych platform cyfrowych, taki jak np. Messenger czy Snapchat.

- To wszystko umożliwia wykorzystywanie seksualne dzieci na odległość, poprzez wymianę i dystrybucję obrazów i treści wideo o charakterze seksualnym – wyjaśnia ks. Zollner.

Jego zdaniem bliska współpraca między ekspertami ds. ochrony dzieci i liderami branży technologicznej jest dzisiaj niezbędna, aby zapobiegać nadużyciom.

- To obowiązek wielkich firm, aby edukować dzieci i rodziców, jak nie dopuszczać do wykorzystywania seksualnego na odległość, na które najmłodsi są obecnie narażeni bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - powiedział niemiecki jezuita.

Watykański ekspert w dziedzinie ochrony nieletnich zaznaczył w wywiadzie dla Crux, że za ochronę nieletnich odpowiedzialni są także przywódcy religijni, którzy w swoich społecznościach wyznaczają standardy takich działań. Zdaniem jezuity muszą oni być przykładem i wyzwaniem dla polityków oraz prowadzić szczery dialog z ofiarami w celu tworzenia coraz lepszych procedur.

- Wciąż w niektórych społecznościach ten temat jest traktowany jak tabu, widać wahanie, czy mówić o molestowaniu. Tymczasem zadaniem biskupów i przedstawicieli innych religii jest uświadamianie istnienia problemu i konieczności głośnego mówienia o nadużyciach – podkreślił szef Centrum Ochrony Dzieci przy Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Ks. Zollner zaznaczył, że tworzenie skutecznych procedur radzenia sobie z nadużyciami zaczyna się od wysłuchania ofiar. Podkreślił, że należy także brać pod uwagę, że każda osoba, która padła ofiarą nadużycia seksualnego, ma swoją własną ścieżkę do uzdrowienia i poczucia sprawiedliwości. „Przywódcy religijni muszą zapewnić takim osobom wsparcie zgodne z ich potrzebami i oczekiwaniami” – podkreślił niemiecki jezuita.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Ks. Zollner: giganci technologiczni muszą zapobiegać nadużyciom w sieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.