O. Zollner: trzeba promować kulturę ochrony bezbronnych

O. Zollner: trzeba promować kulturę ochrony bezbronnych
fot. Rebecski [CC BY-SA 4.0]
Vatican News / KAI / ml

W niedzielę w Warszawie rozpocznie się regionalne spotkanie na temat ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym. Wezmą w nim udział przedstawiciele episkopatów i osób pracujących w obszarze ochrony małoletnich z 20 krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Celem konferencji jest wymiana doświadczeń i zainicjowanie wspólnych działań w zakresie zapobiegania wykorzystywaniu seksualnemu osób małoletnich. „Jako liderzy kościelni musimy być zaangażowani, zawsze i wszędzie, w zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom powierzonym naszej opiece duszpasterskiej” – napisał w komunikacie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Osób Małoletnich jej przewodniczący, kard. Seán Patrick O’Malley.

Konferencja nie tylko przeanalizuje stan odpowiedzi Kościoła na kryzys wykorzystywania seksualnego w naszej części świata, ale będzie też próbą przyjrzenia się trudnościom w walce z tym zjawiskiem. „Jej celem jest też wspólne budowanie kultury ochrony najbardziej bezbronnych” – powiedział ks. Hans Zollner SJ, watykański specjalista od problemu nadużyć.

„Głównym celem spotkania jest pokazanie, że Kościół jest zainteresowany realną walką z nadużyciami we wszystkich częściach świata. Ochrona dzieci i młodzieży wymaga od wszystkich Kościołów lokalnych intensywnego wysiłku i nie skończy się szybko. Cieszymy się, że w niektórych krajach, np. na Ukrainie, na Chorwacji, czy na Słowacji, uniwersytety katolickie, we współpracy z naszym Instytutem Antropologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, zorganizowały szkolenie dla duszpasterzy z zakresu ochrony małoletnich – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Hans Zollner. – Jednak choć mówimy wiele o odpowiednim traktowaniu ofiar i wprowadzeniu środków zapobiegawczych, to cześć z tych rzeczy wciąż pozostaje na papierze. Dlatego w wielu krajach konieczne jest zrealizowanie tego, co zostało ustalone w kwestii ochrony małoletnich. Podczas tej konferencji chcemy uczulać i naciskać na wdrażanie rozwiązań, a także wzmacniać wole zrobienia wszystkiego, aby małoletni byli chronieni w Kościele i w społeczeństwie”.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

O. Zollner: trzeba promować kulturę ochrony bezbronnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.