Pracownicy misji humanitarnej WHO oskarżeni o nadużycia seksualne

Pracownicy misji humanitarnej WHO oskarżeni o nadużycia seksualne
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Specjalna komisja ds. nadużyć seksualnych stwierdziła, że 21 z 83 pracowników misji humanitarnej w Demokratycznej Republice Konga dopuściła się gwałtów na lokalnej ludności. Pracownicy byli zatrudnieni przez Światową Organizację Zdrowia.

Przestępstwa miały zostać popełnione przez pracujący w DRK personel lokalny i zagraniczny WHO. Domniemani sprawcy mieli wykorzystywać swoją pozycję zawodową i dopuszczać się nadużyć seksualnych wobec tamtejszej ludności.

Dyrektor regionalna WHO na Afrykę dr Matshidiso Moeti powiedziała we wtorek, że organizacja jest "załamana" informacjami przekazanymi przez komisję. "Wszyscy w WHO jesteśmy doprawdy porażeni i załamani doniesieniami komisji" - oświadczyła Moeti na konferencji prasowej.

WHO przeprasza ofiary

Do sprawy odniósł się także szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, przepraszając ofiary w imieniu organizacji. - Jest mi przykro, że to, co się wydarzyło, stało się z rąk ludzi, którzy byli zatrudnieni przez WHO, by wam służyć i was chronić - oświadczył Ghebreyesus. Dyrektor generalny agendy ds. zdrowia ONZ przekazał również podczas konferencji prasowej, że sprawców nie ominą "surowe konsekwencje" ich czynów.

W toku przeprowadzonego w ub.r. przez Thomson Reuters Foundation i The New Humanitarian śledztwa ponad 50 kobiet oskarżyło pracowników WHO i innych wiodących organizacji humanitarnych o proponowanie pracy w zamian za seks. Do nadużyć miało dojść w latach 2018-2020 podczas epidemii eboli w DRK, która zabiła w tym kraju ponad 2,2 tys. osób.

Źródło: PAP / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Pracownicy misji humanitarnej WHO oskarżeni o nadużycia seksualne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.