Szef WHO: bogate kraje powinny się powstrzymać przed podawaniem trzeciej dawki szczepionki

Szef WHO: bogate kraje powinny się powstrzymać przed podawaniem trzeciej dawki szczepionki
Tedros Adhanom Ghebreyesus (Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Bogate kraje z dużymi zapasami szczepionek przeciw COVID-19 powinny się powstrzymać przed podawaniem trzeciej dawki do końca roku - oświadczył w środę dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szef WHO dodał, że był "zszokowany" komentarzami wiodących organizacji zrzeszających producentów leków. Mówili oni, że zapasy szczepionek są wystarczające, by dostarczać je do krajów będących w potrzebie i jednocześnie prowadzić kampanię szczepień przypominających.

- Nie będę siedział cicho, gdy koncerny farmaceutyczne i kraje, które kontrolują światowe zaopatrzenie w szczepionki twierdzą, że biedni powinni się zadowolić resztkami (po tych bogatszych) - powiedział przewodniczący WHO na konferencji prasowej.

Na początku sierpnia WHO apelowała o ustanowienie moratorium na dawki przypominające szczepionek przeciw COVID-19 co najmniej do końca września. Stany Zjednoczone od razu odrzuciły tę odezwę, oceniając, że "nie ma potrzeby" wybierać między podawaniem trzeciej dawki szczepionki swoim obywatelom, a wspieraniem biedniejszych krajów.

Od tamtego momentu wiele państw rozpoczęło kampanię szczepień przypominających dla niektórych obywateli. Poza USA, to między innymi Izrael, Francja, Wielka Brytania, Dania, czy Niemcy. Także w Polsce pod koniec sierpnia Rada Medyczna zaakceptowała dopuszczenie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla osób z zaburzeniami odporności.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Szef WHO: bogate kraje powinny się powstrzymać przed podawaniem trzeciej dawki szczepionki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.