Hiszpański Kościół odcina się od "leczenia" homoseksualizmu

Hiszpański Kościół odcina się od "leczenia" homoseksualizmu
fot. Jomarc Cala / Unsplash
PAP / pk

Hiszpański episkopat po raz pierwszy oświadczył, że nie popiera tzw. terapii konwersyjnych, mających "leczyć" homoseksualizm.

- Kościół nie rozpoznaje się w tych sprawach i nie ma prawa mówić o żadnych terapiach - powiedział sekretarz generalny CEE Luis Arguello po obradach Stałej Komisji CEE w Madrycie.

DEON.PL POLECATo pierwsze odrzucenie przez Kościół hiszpański tzw. terapii konwersyjnych, zwanych też reparatywnymi, które wcześniej były przedmiotem badań Watykanu - napisał lewicowy portal elDiario.es. Jego zdaniem deklaracja ta ma związek z nagłym odejściem z Kościoła biskupa Solsony Xaviera Novella.

Odejście z Kościoła bp. Solsony Xaviera Novella

Znany ze skrajnie konserwatywnych poglądów biskup w sierpniu porzucił stan kapłański i związał się z autorką satanistycznej literatury erotycznej Solvią Caballol. Według jego bliskich współpracowników w ostatnich latach narastały problemy z osobowością duchownego, co miało związek z jego udziałem w terapiach konwersyjnych oraz promowaniem ich w różnych częściach kraju. Według źródeł, na które powołał się dziennik "ABC", Novell miał w przeszłości "inklinacje homoseksualne", ale "poddał się terapiom". W tym czasie dał się poznać jako zdecydowany przeciwnik homoseksualizmu.

Na konferencji prasowej po obradach hiszpańskiego episkopatu Arguello wyjaśnił, że Novell jest obecnie traktowany jako emerytowany biskup, gdyż "nie ma innej decyzji w tej sprawie". - Jego rezygnacja może się wiązać z kryzysem wiary i sensu wykonywanej posługi - powiedział. - A to wymaga czasu, aby takie decyzje stały się trwałe i zostały wyciągnięte konsekwencje - dodał. Novell podkreślił, że odszedł z Kościoła z powodów "ściśle osobistych".

Stolica Apostolska zdystansowała się od "leczenia" homoseksualizmu

Terapie konwersyjne (reparatywne) polegają na próbach zmiany orientacji homoseksualnej lub biseksualnej na heteroseksualną. Nie ma jednak wiarygodnych dowodów na to, że orientacja seksualna może zostać zmieniona. Stolica Apostolska zdystansowała się od praktyki "leczenia" homoseksualizmu, uznając terapie reparatywne za "błędne co do metody i celów", zgodnie z pismem watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa przekazanej na początku lipca hiszpańskim biskupom.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mieczysław Kożuch SJ

Zagadnienie pomocy osobom o niechcianych skłonnościach homoseksualnych jest dziś bardzo żywo podejmowane. Niestety, często nie ma dobrej prasy, choć staje się dyżurnym tematem na pierwszych stronach gazet i nie tylko. W odpowiedzi na pytanie często...

Skomentuj artykuł

Hiszpański Kościół odcina się od "leczenia" homoseksualizmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.