Co Kościół w Polsce może zrobić dla uchodźców?

Co Kościół w Polsce może zrobić dla uchodźców?
(fot. wakcji.org)

W dniach 4-7 lutego Jezuickie Centrum Społeczne "W Akcji" odwiedził br. Michael Schöpf SJ z Brukseli. Na co dzień Dyrektor Jesuit Refugee Service na region europejski.

Celem wizyty było zapoznanie się z działalnością Centrum, poznanie środowiska organizacji niosących pomoc uchodźcom, a także kontekstu, w jakim znajdują się organizacje, oraz sami uchodźcy. Szereg spotkań odbyło się w siedzibie Centrum na ul. Narbutta 21 w Warszawie. Swoimi doświadczeniami podzielili się sami uchodźcy. Bardzo cenne były  słowa o tym, iż prowadzony przez jezuitów ośrodek "jest dla nich drugim domem".

Osobne spotkanie z Dyrektorem JRS Europe, które połączone było z Eucharystią miało dwudziestu pięciu wolontariuszy Centrum. Tego wieczoru  świętowano  także oficjalne otwarcie Centrum Informacji dla Uchodźców, którym kieruje s. Agata Mazepa. Michael Schöpf SJ podkreślał, iż jest pod wrażeniem dużego zaangażowania oraz pragnień wolontariuszy.

Br. Michael Schöpf SJ odwiedził także ośrodek dla cudzoziemców w Dębaku, gdzie spotkał się z Rafałem Baczyńskim oraz zespołem pracowników Polskiej Akcji Humanitarnej. Od kilku lat prowadzą oni na terenie ośrodka świetlicę dla dzieci oraz aktywizacji kobiet, a także punkt wsparcia. Podczas wizyty w Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej spotkaliśmy się z jego prezesem, dr. Witoldem Klausem. Duża wiedza, doświadczenie, a także prowadzone przez stowarzyszenie badania w zakresie legislatywy dotyczącej uchodźców, przekonują, iż jest to ważny partner zarówno dla Jezuickiego Centrum Społecznego, jaki i Jesuit Refugee Service.

W trakcie spotkania Caritas Polska, z którym Centrum stale współpracuje, podsumowano dotychczasową współpracę na terenie Warszawy, m.in. w ramach Programu Skrzydła. Dyrektor Caritas Polska , ks. Marian Subocz podkreślał, iż wartości reprezentowane przez JRS, a także doświadczenie w pracy z uchodźcami zachęcają do dalszego rozwoju wspólnego zaangażowania.

Jak wskazywał Michael Schöpf SJ, obszar zaangażowania Centrum oraz sposób posługi w pełni oddaje ideę Jesuit Refugee Service.  W skrócie wyrażona ona jest w trzech słowach: accompany (towarzyszenie uchodźcom), advocate (przedstawicielstwo w sferze publicznej; zabieganie o naprawę rozwiązań systemowych), serve (różnego rodzaju pomoc uchodźcom).

Być może jest to doskonała okazja, by w perspektywie zwiększania się liczby uchodźców w tej części Europy, dalej rozwijać ten obszar zaangażowania społecznego Kościoła w Polsce. Refleksja ta kontynuowana będzie na początku kwietnia br. w Brukseli, gdzie na spotkanie przedstawicieli JRS w Europie zaproszony został także Dyrektor Jezuickiego Centrum Społecznego "W Akcji", o. Grzegorz Bochenek SJ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co Kościół w Polsce może zrobić dla uchodźców?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.